Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів

Головне слідче управління МВС України продовжує розслідувати кримінальну справу, порушену щодо фінансової піраміди «Кінгз Кепитал» (КК), а також проти старшого пастора церкви «Посольство Боже» Сандея Аделаджи. У редакцію звернулися потерпілі від цієї піраміди на чолі зі своїм адвокатом і розповіли історії про те, як активісти й пастори церкви під сильним психологічним тиском умовили їх закласти свої квартири, взяти під це кредит і... віддати гроші церковникам.

Колишній наближений до Сандея пастор Володимир Жукотанський говорить, що Аделаджа поклав в основу свого навчання так зване «Євангеліє процвітання» (яке Володимир, покаявшись і пішовши трудником у Києво-Печерську лавру, називав «антихристиянським навчанням»). Звідси й заклики збагачуватися, але особливим способом: віддаючи свої гроші активістам церкви, які нібито їх примножать. Сам пастор Сандей Аделаджа відмовився прокоментувати «Сьогодні» ситуацію. От що нам повідомила його прес-служба: «Спасибі за ваш лист. Що стосується ваших питань, то вони вже неодноразово були освітлені в пресі й інтерв'ю пастора... Нехай Господь вас благословить!».

Раніше пан Сандей, відмітаючи обвинувачення, говорив, що не може відповідати за дії кожного парафіянина й не агітував людей вкладати гроші в «Кінгз Кепитал». Один з людей, які тісно спілкуються із близьким оточенням Аделаджи, говорить, що «призивав чи ні Сандей кудись вкладати гроші - неважливо. Хтось же призивав у банк «Надра» вкладати, хтось - у будівельні компанії, які зараз заморозили будівництва. Ця справа непідсудна.

Та й політикою пахне. Адже Сандей - друг Черновецького, а Черновецький з недавніх пір - ворог голови МВС Луценка. А коли Сандей виводив на Майдан в 2004 році тисячі своїх парафіян у підтримку Ющенка, польовий командир Майдану Юрій Луценко проти «Посольства Божого» нічого не мав».

У той же час відзначимо: політика політикою, але свідчення жертв, які ми приводимо, дійсно дуже серйозні. І для країни буде важливо відстежити - чи постане Сандей перед судом, і чи одержить строк.

За порадою пастора... подарувала квартиру!

Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів
Адвокат: «За цей «сертифікат» без печаток і невідомо про що взяли 100 доларів»

Адвокат Іван Боднарук з лютого 2009-го представляє інтереси ряду потерпілих по кримінальних справах, пов'язаних з компаніями «Кінгз Кепитал» і «Ліонебанк». От що він розповів для «Сьогодні»:

- Мої клієнти свідчать, що в присутності й з дозволу глави церкви «Посольство Боже» Сандея Аделаджи його помічники, пастори цієї й дочірньої церков, прямо в ході молитов призивали парафіян збагачуватися, указуючи їм сумнівні шляхи досягнення багатства. Так, пастор Едуард рекламував з кафедри електронну продукцію фірми «Інмаркет» і призивав парафіян негайно її купувати на суму від 300 до 3000 доларів. Пастор Павло збирав по 100 доларів за сумнівні «курси по керуванню фінансами», по закінченні яких, замість касового чека, видавався якийсь «сертифікат» без печаток і юридичної чинності.

Зовсім незвичайну історію повідала (і підтвердила документами) 83-літня киянка Нінель Бугаевська, яка втратила квартиру на Лютеранській (вікна на вул. Банкову, ціна - самі розумієте...). Зазнаючи матеріальних труднощів, вона звернулася за порадою до «духовного наставника», пасторові церкви «Пісня пісень» Ігорю К. Той порадив узяти під заставу житла кредит. Але, оскільки бабусі його не дадуть, подаруєте, мол, квартиру якійсь гарній людині Романові О. Пастор за нього ручається й буде гарантом угоди... А Роман, мов, візьме кредит, виділить бабусі відразу 10 000 доларів, а потім буде давати по 500 доларів на місяць. Причому нібито після узяття кредиту житло «передарують» Бугаевської назад.

Жінка послухалася й подарувала квартиру. Роман одержав кредит і прийшов до Бугаевської з 10 000 доларами. Але... порадив не забирати їх, а навпроти, додати, «що знайдете», і все це вкласти в «Ліонебанк», мов, будуть капати величезні відсотки. Жінка зібрала останні гроші (близько 1000 доларів) і віддала разом з неодержаними 10 000 Романові. У підсумку жінка втратила житло (поки вона там живе, не маючи, звісно, ніяких прав на квартиру), не одержала ніяких грошей і назад передаровувати квартиру їй ніхто не збирається (Роман стверджує, що це вже неможливо, а гроші, мов, працюють у славу Божу, так що обурюватися не треба). А пастор Ігор від всієї цієї історії самоусунувся, говорити на цю тему з жінкою не бажає. Вона тепер побоюється за своє життя.

Сам Аделаджа грошей не брав

Пастор Сандей, стверджує адвокат Боднарук, діяв обачно, сам гроші не брав, але, зрозуміло, без його згоди всі ці шахрайські оборудки під зводами церкви не могли б відбутися. А чого варте збирання грошей у якийсь фонд... бабусі Сандея на ім'я Рейчел (так назву має і фонд). Клієнти захисника розповідали йому, як за вечір збиралися десятки тисяч доларів у цей фонд.«Сандей ходить на допити раз-два на тиждень»

Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів
Пастор Сандей Аделаджа

Розповідає старший слідчий з особливо важливих справ Головного слідчого управління МВС України (який розслідує справи «Кінгз Кепитал» і пастора Аделаджи) Сергій Шуваєв:

- У справі «Кінгз Кепитал» (КК) на сьогодні арештовані троє: екс-директор КК Бандурченко, а також Голованов (громадянин Росії) і Колесніков. Ці двоє, як ви раніше писали, перебували в розшуку. Але нещодавно самі прийшли в міліцію: мов, ви нас шукаєте, а ми й не знали, тільки в ЗМІ прочитали про це, от і з'явилися... Відбулося це в Києві. Вони офіційних посад у КК не займали, але, можна так сказати, керували грошовими потоками. Тобто люди приносили в КК свої гроші, їх складали в мішки й везли цим двом. А вони далі розпоряджалися за своїм розсудом. Можу лише сказати, що мова йде про десятки мільйонів доларів. Пастори й активні парафіяни церкви «Посольство Боже», імена яких називають потерпілі, як нібито винуватців своїх бід, допитані на сьогодні як свідки.

Що стосується «Ліонебанка», то він формального відношення до КК теж не має, це самостійна «пірамідка», дії якої розслідують інші люди, тому що поки немає підстав справи поєднувати. Правда, за нашию інформацією, спочатку парафіянам дійсно пропонували активісти церкви вкладати гроші й у КК, й в «Ліонебанк». Але потім, за словами пасторів, було вирішено пропагувати тільки КК, нібито тому, що там гроші можна було застрахувати. Дійсно, одна страхова компанія (по документах - нормальна) містила такі договори (але це було добровільно, не хочеш - не страхуй). Зараз ті люди, хто застрахував свій внесок у КК, намагаються одержати страхову премію, але, наскільки я знаю, ще жоден позов не задоволений.

На сьогодні проти пастора Сандея Аделаджи порушена й розслідується кримінальна справа, йому висунуте обвинувачення по ст. 190 ч. 4 КК України. Обвинувачується він у груповому шахрайстві: знав, що КК - піраміда, але радив людям вкладати туди гроші. Тобто в групі в нього була своя роль. Він перебуває на підписці про невиїзд, регулярно, раз-два на тиждень, ходить на допити. Думаю, справа має судову перспективу, доказів і свідчень вистачить (допитані вже 1700 потерпілих, а заяв є близько 2,5 тисяч), інакше я б не висував пасторові обвинувачення. Швидше за все, у суд справа піде на початку наступного року.

Усього обвинувачуваних по цій справі поки семеро: троє арештованих (див. вище), пастор Сандей і ще троє - на підписці. У майбутньому є можливість частину відібраних шахраями грошей повернути людям, тому що є арештовані рахунки (і не порожні), нерухомість. Наскільки я знаю, на сьогодні церква «Посольство Боже» - єдина церква, де так посилено пропагували «економічну частину» прямо із трибуни, призиваючи кудись нести гроші...

«Дайте нам ваші гроші - і ви станете богатыми»

Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів
«Завіт». Його підписували всі парафіяни й клялися виконувати

Розповідає Катерина Пилипенко, 50 років, парафіянка церкви «Сила віри»:

- Наша церква - дочірня від церкви «Посольство Боже» пастора Сандея Аделаджи. Я ходила в обидві. Там я почула, як пастор Едуард на кожному богослужінні прямо з кафедри призивав нас проходити платне навчання в компанії «Інмаркет», вкладати туди гроші. Я познайомилася в церкві з парафіянином, близьким до пастора, Олександром П. Він переконав мене вкласти 3300 доларів у цю компанію. І я йому їх віддала в машині, без усякої розписки або інших документів. Єдине, що він зробив, так це вніс мене в список свого ноутбука. Цим потом і козиряв, коли я «прозріла» і стала вимагати гроші назад, мол, це вже неможливо, ти ж у списку! («Інмаркет» - це комп'ютерні курси, подібний курс на диску коштує на ринку «Петрівка» від сили 300 грн).

Сам пастор Сандей проповідував духовні цінності, а його помічники рекламували фірми й послуги, збирали гроші. Причому він їм це дозволяв, тому що сам був присутній у залі. Як мені розповів той же Олександр П., на наші гроші вони купували нерухомість і частки в бізнесі, наприклад у Туреччині будували готелі. І нам обіцяли, мол, давайте нам ваші гроші, вони будуть інтенсивно працювати - ви теж станете багатіями.

Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів
Катерина Пилипенко

Крім того, я була консультантом в «Кінгз Кепитал». Щоб стати їм, треба було внести 10 000 доларів. Я внесла 100 000 гривень. А до того вносила 5000 доларів на півроку, але встигла забрати. Потім вирішила сама стати консультантом... Поклала 100 000 грн. на рік під 42% річних. Залучила навіть одну жінку, Тетяну Б., теж у якості вкладника (вона внесла 32 000 доларів). А потім на одній із презентацій почула, що, виявляється, компанія КК не несе ніякої відповідальності за вкладені в неї гроші! Коротше, вніс гроші - твої й твого консультанта проблеми! Мене це насторожило, і я зуміла незабаром забрати кровні. Щоб за порадою подруги (мов, там величезні відсотки, вклади на 5 місяців, нічого за цей час не трапиться, а ти озолотишся) вкласти їх... в «Ліонебанк»! Де й втратила...

А Тетяні Б. компанія КК не повернула нічого, хоча ще минулим літом в неї закінчився договір. Я вже не була тоді консультантом КК, але ходила з Танею в офіс КК, намагаючись забрати гроші. Але вже була команда нічого не видавати, хоча формально КК ще працювала. Надавити на неї в мене не було можливості, так всі й залишилося... Не одержала я назад і свої гроші від Олександра П., зате якось він підіслав двох плечистих хлопців для «бесіди». Не знаю, чим би все для мене скінчилося, якби вчасно не з'явився наш адвокат...

Бувала я й на зборах «Клубу 1000 мільйонерів», збирав нас пастор Володимир П. За дводенний семінар кожний заплатив (без касових документів) по 700 гривень. А за членство в клубі - раз у рік 200 доларів (для цього кожний писав заяву й указував там, до речі, всі свої доходи). Крім того, до фонду цього клубу треба було заплатити мінімум 100 доларів (бажано - більше. Тим, хто платив тисячі, давали якісь «похвальні» картки). Мол, потім, коли ви почнете який-небудь бізнес, ми вам із цього фонду будемо виділяти допомогу. Звичайно, у відповідності із внеском.

І там всі ми підписали «Завіт служіння Богові фінансами», після чого із цим папером, піднявши його над головою, клялися зі сцени у вірності цьому «Завіту»... Були бізнесмени, які клялися, що віддадуть 90% свого бізнесу Богові (тобто церкви), мов, їм і 10% вистачить на життя... Все це відбувалося в присутності пастора Сандея, який, побачивши кількох людей, які не піднялися на сцену, сказав їм: мов, майте на увазі, Бог дивиться на вас і все бачить! Люди були просто в екстазі, я сама бачила, як декілька бізнесменів цілували ноги пастора, який стояв на сцені.

Я ще ходила на курси «Господарі землі», це 8 занять (мова про те, що ми нібито одержимо згодом шматок землі). Посилалися із трибуни церкви на закон, по якому городяни мають право на 10 соток. Заплатили за ці курси по 100 доларів без квитанцій. І видали сертифікати без печаток про закінчення курсів, які ні до чого нікого не зобов'язують. А потім ще зібрали по 3000 гривень нібито на те, що ділянки вже знайшли, але треба це документально оформити.

«Дружина зібрала $70 000 до фонду бабусі Аделаджи»

Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів
Юрій Свиридов

Юрій Свиридов, пенсіонер МО, підполковник у відставці, 71 рік:

- Я цю так звану «церкву Сандея» знаю давно. Я сам не віруючий, але моя дружина туди ходить вже багато років, більше 10. Я - затятий супротивник, але дружину туди просто затягли. Зараз вона - активний член секти. Там же тільки гроші збирають. Організували якийсь «Клуб-1000». Дружина сходила на засідання, приносить якусь картонку. Виявляється, за неї із дружини 300 доларів «змахнули»!

Або наприклад. Позаторік я возив дружину на шабаш цієї секти в Пуща-Водицу. І там мою жінку як активного члена посадили збирати гроші до фонду «Рейчел», тобто фонду бабусі Сандея, яка живе в Нігерії (вона виховувала його). Мов, вона там використовує гроші на добродійність (будуть будувати нібито школу й дорогу). Так моя дружина тоді за один вечір зібрала 70 тисяч доларів! А хто не міг, писав розписку, що внесе пізніше. Віднесла дружина також 7 тисяч доларів в «Кінгз Кепитал».

Квартиру теж віддали під заставу в банк - дали за неї 536 тисяч гривень. Приїхали із дружиною, одержали. Посередник із церкви Микола Ж. взяв собі за послуги 15 тисяч гривень, потім поїхали за рекомендацією із церкви прямо в «Ліонебанк», де дружина пішла до касира Василя й усе віддала. У підсумку ніяких відсотків ми з «Ліонебанка» не бачили, він лопнув, а нам вже довелося 12 тисяч доларів заплатити відсотків за квартиру. Пішли всі мої накопичення - колись мені перерахували військову пенсію й виплатили відразу велику суму. Думав, на старість, а все пішло шахраям!

Наталя Федосєєва, провізор, 53 року:

- Я ходила як у дочірню церкву «Посольства Божого», розташовану в ПК Корольова, так і в центральну. Там часто говорили про процвітання. Зокрема про неприпустимість простою житлоплощі... І ми вирішили теж заробити, тим більше мені, провізорові, дуже хотілося мати свою аптеку, а фінансів не було. Агітували нас довго, особливо пастор Олена Н. Послухалися, повірили, заклали квартиру, одержали кредит 58 тисяч доларів. З них 3000 заплатили за послуги, 55 000 - на руки. Більшу частину їх віддали Романові Р., якого рекомендував пастор. Мол, бізнесмен, директор «Інмаркета», великі відсотки заплатить.

Склали два договори, один нібито працював на нас, інший - на закриття відсотків у банку. Я побачила договори й остовпіла - вони ж без печаток! Але Олена сказала: закрій ока на це, це моя людина, дуже надійний, ви не в банку, вас не «кинуть». У підсумку кілька місяців відсотки дійсно погашалися, а потім перестали, нам банк став дзвонити, давити. І ми нічого не одержали. Роман же на всі наші питання лише відмовчується. Ми залишилися із кредитом і закладеною квартирою.

Брокери Господа

Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів
Віктор Чернишов

Завідувач кафедрою історії західних сповідань Київської духовної академії (православної), доцент Віктор Чернишов:

- Фінансове підґрунтя існує в будь-якої деструктивної секти (до яких, безумовно, відноситься й секта Аделаджи). Один з основних принципів існування таких сект - можливість збагатитися за рахунок парафіян, виманюючи в них матеріальні цінності. Всі секти діляться на раціоналістичні, містичні й тоталітарні. Тоталітарні - це авторитарні ієрархічні організації, руйнівні по відношенню до культур, звичаїв, порядку. Вони практикують приховане психологічне насильство над своїми послідовниками. Ці секти діляться на п'ять груп: псевдохристиянські, псевдонаукові, східні, окультні й синкретичні. До перших, безумовно, відноситься й церква Аделаджи. Але насправді вони не є християнами. Подібних до «Посольства Божого» псевдохристиянських сект нині в Україні багато. Це насамперед різноманітні філії неохаризматичних рухів. У таких сектах є обов'язкові збори, іменовані «десятиною», - з будь-якого доходу віруючого. Але їхні активісти говорять: «Якщо ти дав десятину, вважай, ти Богові не дав нічого, це ти просто борг віддав. А дай більше десятини! Дай більше, щоб твоя душа зраділа!» Підраховано, що в середньому в таких сектах відбирають близько 30-50% доходів віруючих. Але взагалі, якщо говорити про економічні вимоги, те, на мій погляд, так явно, як у Аделаджи, це не проявилось у жодної з нинішніх сект. Це його велика помилка.
Олександр Корчинський, «Сьогодні»
Фото О. Пономарева
 
17 июля 2009
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • При МЗС відкрилося «Посольство Боже»
  • У США з секти саєнтологів стягують мільйон доларів за знущання и примушення до аборту
  • Аделаджа - «живий бог» чи шахрай?
  • Київ. Аделаджу почнуть судити у квітні
  • Американці вкладають гроші в сектантство в Ірані
  •