Аделаджа - «живий бог» чи шахрай?

Аделаджа - «живий бог» чи шахрай?На 16-річчя «Посольства Божого» Аделаджа знову згадав про будівництво свого храму і 4 квітня 2010 р. заклав перший камінь у її фундамент. Більше десяти років тисячі адептів здавали на її будівництво гроші. Де вони? Навіть люди, які далекі від духовного життя країни, знають ім'я Сандея Аделаджи - чорношкірого нігерійця, який зробив карколомну кар'єру в Україні, користуючись слабостями наших співвітчизників.

Коли в силу професійних особливостей ближче зіштовхуєшся з діяльністю секти «Посольство Боже», яка існує в Україні вже 16 років, починаєш всерйоз замислюватися: а що важливіше в житті - шалене биття поклонів і істеричні визнання Богові в любові або просте життя з Богом у душі? Хоча відповідь на нього, зваживши всі «за» і «проти», кожний повинен дати сам.

У наш час, коли якось занадто швидко твердий атеїзм змінився затятим релігійним фанатизмом, різного роду пастори, які з’явилися в країні, стверджують, що шлях до Бога лежить винятково через храм (посольство, духовно-культурний центр), на будівництво якої потрібні мільйони доларів, і ці гроші люди повинні принести самі. Приблизно так поводиться і улюблений пастор столичного мера Сандей Аделаджа.

Чорношкірий нігерієць, який живе в Ірпені під Києвом у двох 4-поверхових особняках, що вкупі тягнуть на кілька мільйонів доларів, любить розповідати своїм адептам-парафіянам наступне:

- Нещодавно я був наодинці з Богом. І він сказав мені: «Ти знаєш, я побудую цю церкву. І це буде свідченням, що я - захисник свого помазаника (Сандея. - Авт.)». Але для цього треба 30 мільйонів доларів і ще 20 мільйонів - на готель... Ви повинні допомогти зробити це...

На користь «бідних»

Але не стільки «проповіді» про необхідність грошових зборів на користь майбутнього храму, що, за задумом її ідейного натхненника, буде називатися «Українським культурно-духовним (!) Центром», скільки поради віддавати гроші під відсотки в рекомендовані пастором фірми призвели до того, що в липні минулого року проти Аделаджи була порушена кримінальна справа по статті «Шахрайство». Для багатьох це стало справжнім шоком: невже проти Аделаджи, який хвастається зв'язками з багатьма політиками світу, проти приятеля і духовного наставника мера Києва Черновецького - і кримінальна справа, по якої загрожує 12 років в'язниці?

Розслідування почалося активно. А передував йому крижаний душ для багатьох (вже колишніх) адептів з їхніми скаргами правоохоронцям: «Допоможіть, нас обдурили, забрали гроші, квартири!». Народ почав давати показання: мов, саме Сандей на своїх служіннях запевняв парафіян, що він підвищить добробут, навчивши їх правильно вкладати гроші (тим, хто грошей не мав, радив закладати в банк під кредит своє житло).

- На проповідях нам говорили: ви повинні спокійно служити Богові, а не думати про те, що вам нема чого їсти або нема за що вчити дитину, - розповіла парафіянка «Посольства Божого» Лариса Добровольська. - Тому через деякий час багато адептів під впливом пастора, у тому числі і я, заклали в банк під великий кредит своє житло. Кредит відразу ж забирали керівники фірм, яких на служіннях рекомендував пастор. Це ПП «Грант» і «Кінгз Кепітал». А через кілька місяців мене повідомили, що оскільки кредит я не погашаю, моя квартира переходить банку. Аделаджа залишив таких як я із цими лихами наодинці.

Пастор звичайно ж усе заперечував: він особисто грошей у людей не брав. Міліція почала проводити очні ставки, і постраждалі вже в присутності чорношкірого пастора знову повідали слідчим подробиці вимагань і шахрайства.

- У 2009 році Головним слідчим управлінням МВС м. Києва були порушені кримінальні справи проти ряду осіб, у тому числі і проти Аделаджи, по фактам заволодіння майном методом шахрайства, здійсненого за попередньою змовою групою осіб, - підтвердила газеті «Нова» старший прокурор відділу по нагляду за дотриманням законності при проведенні досудового слідства Генпрокуратури України Марина Косовська. - Після того, як Аделаджі були пред'явлені звинувачення, у міліцію продовжували звертатися всі нові й нові люди, які постраждали від афер, пов'язаних з діяльністю компаній, до яких був причетний Аделаджа.

Справа, за інформацією правоохоронців, повинна була бути передана в суд ще на початку цього року. Обмануті пастором його колишні парафіяни радувалися: невже в нашій країні восторжествує справедливість, а того, хто обманом і психологічним тиском змусив їх передавати своє житло і віддавати гроші у фірми-піраміди, покарають?

- Думаю, справа має судову перспективу, доказів і свідчень для цього вистачає: вже допитані майже 1700 потерпілих, а всього заяв - близько 2,5 тисяч, - пояснював ще наприкінці 2009 року старший слідчий з особливо важливих справ Головного слідчого управління МВС України Сергій Шуваєв. Але справа до суду так і не дійшла. Чому?

Янукович обіцяв допомогти

На Великдень у Києві секта «Посольство Боже» помпезно відсвяткувала свою 16-у річницю. Керував цим дійством особисто ідейний натхненник Аделаджа, якого просто розпирало від гордості за своє дітище.

- Церква міцніла і розросталася по усьому світу, - урочисто і зворушливо віщали з імпровізованої сцени «Посольства Божого» ведучі (професійні артисти). - Але животворяще вчення неодмінно натрапляє на гоніння, неправдиві обвинувачення пастора, арешти, обшуки! Але ж він не міг жити для себе як всі!

Народ плакав, підіймав руки догори, закривав очі і щось самовіддано шепотів. А потім молодь, одягнена в ангелів, вивела на сцену... Аделаджу, водрузивши йому на голову віденок зі словами: «Господь вручає своєму помазаникові лук - символ скорення миру і вінець переможця». Але головне - навіть не цей «концерт», схожий на симбіоз зомбування, сеансу гіпнозу і психологічного тренінгу. А те, що урочисто повідомили адептам на цьому святі сам пастор і його помічники:

- Проект закону № 5473 відкликаний! Тепер нас не можна зараховувати до деструктивних тоталітарних церков! Нас вже не можна називати сектою! Ми молимося за президента Януковича і всю його команду - Клюєва, Азарова! Перед цим моєму заступникові у сні Янукович сказав: «Я вам допоможу». І сьогодні всі домовленості наші збуваються! А мені Бог сказав: «Ти тільки починаєш!». У цей же день пастор зі своєю «світою» урочисто заклав камінь у фундамент нової церкви - «величної слави Божої в Україні», у черговий раз призвавши своїх парафіян здавати гроші. І люди, ледве не випереджаючи один одного, кинулися виконувати це.

Справа до суду не дійде

- Я дивуюся цим людям. Вони до того зомбовані, що в них відібрали житло, постійно вимагають гроші, а вони шепотять: «В нас мир у серці», - коментує події в «Посольстві Божому» колишній прихильник цієї секти Геннадій Кучеревський (один з тих, хто свідчив проти Аделаджи в рамках порушеної кримінальної справи і написав на нього заяву до МВС). - Але те, як зухвало почав поводитися пастор, наводить на міркування: невже здійснюється тиск на слідство? До того ж Аделаджа хвастається, що Янукович його нагородив якоюсь грамотою.

До речі, саме цим нагородженням уже зацікавився парламент: віце-спікер Микола Томенко звернувся до голови держави із проханням роз'яснити, на яких правових підставах це відбулося. Відомий в Україні юрист Андрій Федур (він же адвокат Аделаджи) упевнений, що справа пастора до суду ніколи не дійде - перспективи не має. Доказів шахрайства пастора, за його словами, немає. Так це чи ні?

- Ми зібрали всі докази, від фізичних осіб висунули обвинувачення Аделаджі і директорові ПП «Грант» Ірині Данільченко. Зараз справа перебуває у МВС. Чому її не направляють до суду, не знаємо. Можливо, йде перевірка, - пояснив один із слідчих спеціалізованого слідчого відділу ГУ МВС України в м. Києві (це спецуправління починало розслідувати справу).

Багато людей, які визнані слідством потерпілими від афер, пов'язаних з «Посольством Божим» та Аделаджею, вважають, що пастор дійсно вийде сухим з води. Пов'язують це із приходом нової влади і нового міністра внутрішніх справ (справа була порушена при міністрі Луценко). А щоб закрити його, знайдуть і покарають крайнього. Швидше за все, основним відповідачем стане молода й не зовсім здорова психічно жінка - Ірина Данільченко.

Аделаджа - «живий бог» чи шахрай?
Володимир Данільченко з донькою Іриною

- Іра з дитинства страждала маніакально-депресивним психозом, більше 20 років була алкозалежною, - стверджує батько жінки Володимир Данільченко. - У церкву до Сандея її повела мати в 1994 році. И через 2 роки Іра перестала пити! Ми дуже радувалися за неї, вона змінилася, зайнялася бізнесом. Справи в неї пішли добре, і незабаром Іра за настійною вимогу церкви створила ПП «Грант»: щоб люди давали їй кредити, отримані під заставу своїх квартир. Дочка спочатку пручалася, але оскільки була дуже податливою, погодилася. Вона сама стала жертвою кризи разом із своїми вкладниками, але слідство цього не бере до уваги!

Виходить, що формально винувата у всьому Ірина: свої гроші люди віддавали саме їй. Якийсь час (зі слів батька жінки - майже 3 роки) Данільченко платила їм по кредиту відсотки, потім перестала, пояснюючи кризою. Коли банк попередив, що забирає в людей житло, народ поскаржився в міліцію. Іру заарештували. Але деякі потерпілі співчувають жінці, яка, на відміну від Аделаджі, із серпня минулого року перебуває у СІЗО. Навіть просять слідчих її випустити.

Батько Ірини дуже страждає через погрозу тюремного покарання дочки, але що цікаво: Аделаджу в цьому він не обвинувачує. Вважає, що від афер із кредитами наживалися, в основному, його підлеглі, які приводили до Ірини людей, одержуючи за це від неї близько 5% «комісійних».

- Сандей сказав мені, що в нього в уряді є своя людина, і тепер усе в нього буде добре. Я просив пастора допомогти і моєї дочки. Він відмовив, мов, Іра давала проти нього показання, - зізнався Володимир Романович.

Всі колишні парафіяни секти Аделаджи як і раніше моляться. Але вже поза цією сектою. І все більше зі словами: «Допоможи нам, Боже, віру знову знайти». Дай Бог...
 
16 апреля 2010
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • Знищено слідчі матеріали по справі львівських пасторів «Посольства Божого»
  • При МЗС відкрилося «Посольство Боже»
  • Справа копейських сатанистів
  • Київ. Аделаджу почнуть судити у квітні
  • Парафіяни «Посольства Божого» розповіли про те, як вони стали жертвами фінансових афер своїх пасторів
  •