Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю

Тибет ніколи не був ідилічною країною чудес, його історія, як і будь-якої іншої феодальної держави, сповнена інтриг, воєн і зрад. Населення Тибету, - а це не тільки служителі буддійської корпорації, а й звичайні люди, - завжди існувало в якійсь відсталості. Його свобода цілком залежала від найближчого лами, а освіта була привілеєм монастирів.

Суть буддизму для більшості тибетців означала лише поверхневу віру в загальні основи з їх акцентом на страх і відплату карми. У разі, якщо цього виявлялося замало, в хід йшли різки і тортури з відрубуванням кінцівок. Політична влада в Тибеті століттями була розділена між чотирма буддійськими організаціями, котрі відчувають завзяту неприязнь одна до одної: Каг'ю, Гелуг, Сак'я і Н'їнгма. Їх ворожість зберігалася навіть під час вигнання лам з Тибету.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю

Засновником течії Карма Каг'ю є Дюсум Кх'єнпа, який, займаючись йогою сну, досяг Просвітлення в віці 50 років. У 1160 році йому було присвоєно титул Кармапи, вище якого в ієрархічній системі буддизму знаходяться лише дві фігури: Далай-лама і Панчен-лама. Передача влади в буддизмі здійснюється через реінкарнації-переродження (тулку), що виконують завдання збереження безперервності влади. Століттями існуюча в Тибеті система тулку дозволяє монастирям і ламам вести далеко не бідне життя.

Система реінкарнацій дуже рідко дає збої, бо зацікавлені особи заздалегідь зачищають можливі «проблеми» потрібного їм переродження. Але збої все-таки трапляються, як, наприклад, в 1990-і роки, коли відразу дві людини стали Кармапами. Процес визначення нової реінкарнації – це головний засіб політичних воєн Тибету, бо процес пізнавання переродженця залишав багато місця для шахрайства. Здебільшого юні реінкарнації були політичними маріонетками в руках певного впливового угруповання. Завдяки своєму самітництву вони мали віддалене уявлення про життя поза стінами монастиря, що було, безсумнівно, на руку їх господарям.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Ден Сяопін

З приходом до влади в 1980 році Ден Сяопіна політика КНР щодо Тибету і Буддизму різко змінилася. Не зумівши придушити тибетську опозицію силою, Китай став діяти більш обережно, вирішивши встановити контроль над визнанням тулку VIP-лам. Наочний приклад того – історія з Панчен-ламою. У 1995 році Далай-лама в якості нового Панчен-лами представив Гедхуна Чёк'ї Н'їми, але лише через пару днів хлопчик разом зі своєю сім'єю був викрадений владою Піднебесної. Пізніше комуністи призначили на його роль сина члена КПК. Місцезнаходження справжнього Гедхуна Чёк'ї Н'їми досі невідомо.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Гедхун Чёк'ї Н'їми

У 1950-і роки Гелуг запропонували покінчити з багатими релігійними шоу і «опустити» високих лам на землю. В результаті три інші школи збунтувалися. Об'єднавшись, вони вибрали Кармапу своїм ватажком. Виник потужний конфлікт між Далай-Ламою і Кармапою. У підсумку від обмеження лам в шикарному житті довелося відмовитися. У Далай-лами із Кармапою були натягнуті відносини - вони є лідерами протиборчих угруповань Гелуг і Каг'ю. Крім того монастир Кармапи в Румтеці був свого роду альтернативою дхарамсальському «Тибетському уряду у вигнанні».

До слова, незадовго до серії конфліктів Далай-лама йшов на зближення з Кармапою і навіть скасував двохсотлітню заборону на переродження Шамарпи (друга за впливом фігура у вченні Карма Каг'ю). Зняття заборони на реінкарнації носило, перш за все, матеріальний характер. Оскільки Шамарпа знов зайняв місце головного учня Кармапи, всім іншим ламам довелося опуститися в ієрархії на щабель нижче. Це означало серйозні втрати по частині нерухомості і доходів. Дана подія дещо обумовила подальші події.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Шамарпа

Дамчо Йонгду, який займав пост генерального секретаря, помер в 1982 році, і поставив Карма Каг'ю на межу банкрутства. Після його смерті скарбниця виявилася абсолютно порожньою. Провести перевірку фінансових записів було неможливо з причини відсутності останніх. Почалося розслідування, під час якого зникла вдова покійного. Пізніше її виявлять в Нью-Йорку у шлюбі зі своїм старим коханцем.

Лама Тенпа продавав героїн в Данії. Лама Шераб шантажував австрійську дівчину, яка була від нього вагітна, і змушував її зробити аборт. Лама Трунгпа, широко відомий на Заході своїми книгами, помер алкоголіком. Лама Бардо заявляв, що тулку Кармапи – це його син, який народиться незабаром. Народилася донька...

Лама Озел Тендзін, будучи інфікованим ВІЛ, свідомо заражав своїх коханців і коханок. Калу Рінпоче, Лама Мёнлам, Лама Лодрё також були замішані в сексуальних скандалах. Крім цього, Калу Рінпоче був наставником Сёко Асахари, керівника секти Аум Сінрікё, яка влаштувала заринову атаку в токійському метро 20 березня 1995 року.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Теракт в токійському метро

Джамгён Конгтрул, один з чотирьох регентів Карма Каг'ю, які управляли організацією з 1981 по 1992 роки, розбився на BMW 525, не впоравшись з керуванням на швидкості 180 км/год. Ще один регент - Сітупа Рінпоче - мав частку на непальському чорному ринку.

Після смерті шістнадцятого Кармапи в рядах Карма Каг'ю стався конфлікт, і щоб згладити кути, відразу чотирьом VIP-ламам було дозволено встати біля керма течії. Їх завданням був пошук переродження Кармапи та управління організацією. Регентами стали Шамарпа, Джамгён Конгтрул, Сітупа і Г’ялцаб. Чи варто говорити, що з пошуком свого начальника вони не поспішали?

Роки регентства були відзначені запеклою боротьбою за владу, що час від часу переходила у відкриту війну. Наприклад, коли Сітупа звинувачував Шамарпу в крадіжці землі, призначеної під будівництво Міжнародного буддійського інституту в Делі, а після цього спробував заслати його до китайського Тибету.

За деякими оцінками активи Карма Каг'ю можуть становити понад два мільярди доларів. Але більш важливим є те, що Карма Каг'ю контролює мережу монастирів, розташованих на індо-тибетському кордоні. Даний факт, враховуючи геополітичний конфлікт Індії і Китаю, має дуже велике значення.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Сітупа

12 червня 1992 року в монастирі Румтек Сітупа і Г’ялцаб на зборах лам оголосили про те, що сімнадцятий Кармапа знайдений. В якості підтвердження «правильності» переродженця двоє регентів надали лист-схвалення від Далай-лами, який вони отримали від його секретарки. Сам Далай-лама в цей час знаходився в Бразилії і схвалив нове втілення по телефону, у відповідь на надіслане йому факсом досьє на реінкарнацію Кармапи.

Також в якості підтвердження було показано лист покійного шістнадцятого Кармапи з докладними інструкціями з пошуку свого тулку. Згодом Сітупа і Г’ялцаб використовували обидва ці листи для того, щоб примусити всіх інших лам в письмовій формі визнати Кармапу в Ург’єні Трінлє. До слова, підтвердження Кармапи Далай-ламою не мало ніякого політичного значення, проте численні лами, як і всі звичайні люди, часто схильні схилятися перед титулованими особами.

Пізніше на зборах з'явився Шамарпа і в оточенні шести солдатів регулярної індійської армії влаштував погоню за Сітупою і Г’ялцабом, що сховалися від нього в своїх покоях. Після цього під крики «Смерть ворогам Кармапи!» почалася бійка між ламами Сітупи, Шамарпи і п'яними тибетцями, які незадовго до цього прибули туди на автобусах.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Ург’єн Трінлє

17 червня 1992 року нового Кармапу Ург’єна Трінлє привезли до центрального монастиря Карма Каг'ю в Цурпху. Під час його трансферу перекинувся один з автомобілів кортежу, двоє людей загинули. По приїзду молодший брат Сітупи був заарештований за бійку з поліцією. Під час самої інтронізації Ург’єна Трінлє також була бійка ченців з глядачами.

Вся буддійська еліта визнала Кармапу в Ург’єні Трінлє. Настільки численна підтримка Сітупи багато в чому була обумовлена і тим, що лами, які мали свої монастирі в Тибеті, не могли противитися волі Китаю, який недвозначно підтримував Ург’єна Трінлє. Китай хотів використовувати Кармапу в боротьбі проти Далай-лами, а також для зміцнення своїх позицій в Тибеті, як і в випадку з Панчен-ламою. В опозицію до них встали: Шамарпа, Благодійний фонд Кармапи і лама Олє Нідал. Вони вимагали провести судову експертизу знайденого Сітупою листа шістнадцятого Кармапи.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Олє Нідал і Шамарпа

Датчанин Олє Нідал приїхав до Непалу в грудні 1969 року разом зі своєю дружиною Ханною, щоб купити наркотики, бо вважав, що вони відкривають людині істину. В Індії Нідал випадково познайомився з шістнадцятим Кармапою, подружився з ним і став європейським ламою, бо у Карма Каг'ю в той час була гостра необхідність в розширенні свого ринку духовних послуг. Починаючи з 1974 року, лама Олє Нідал почав відкривати школи Карма Каг'ю по всьому світові, виключаючи ісламські країни, але включаючи Росію. На сьогоднішній день Олє Нідал заснував 642 буддійські громади в 66 країнах.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Олє і Ханна

На противагу Нідалу Сітупа мав мережу прибуткових Дхарма-центрів в США і по всій Азії, в тому числі в Китаї, куди європейцеві шлях був закритий. Без «свого Кармапи» лама Олє Нідал і Шамарпа були неспроможні протистояти Сітупі, який до того моменту без опору з боку влади штату Сіккім (зокрема міністра Бхандарі, пов'язаного з Сітупою діловими відносинами) захопив монастир Румтек, який перебував в управлінні Благодійного Фонду Кармапи.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Олє Нідал і Шамарпа

27 січня 1994 року Шамарпа оголосив в Делі про явлення альтернативного Кармапи. Ним став хлопчик з Лхаси Тендзін Кх’єнце, зараз відомий під ім'ям Трінлє Тхає Дордже.

17 березня 1994 року в Міжнародному буддійському інституті в Делі відбулася церемонія вступу на трон Кармапи Тхає Дордже. Церемонія була затьмарена кривавим побоїщем між прихильниками нового Кармапи і людьми Сітупи. Солдати індійської армії і поліція Делі, покликані забезпечити охорону заходу, вирішили не втручатися в конфлікт і просто втекли. У своїх гаслах прихильники Сітупи стверджували про підтримку з боку Далай-лами, який в той час виступав на конгресі з прав людини.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Трінлє Тхає Дордже

У 1994-98 рр. Сітупа перебував у вигнанні - влада Індії оголосила про його зв'язки з Китаєм. У цей період Сітупа мандрував з лекціями по Європі, пізніше деякий час жив в США. Друг Сітупи Бхандарі в грудні 1994 року програв вибори в штаті Сіккім і був звинувачений в корупції.

У вересні 1994 року Кармапа Ург’єн Трінлє заявив, що буде дотримуватися лінії Компартії Китаю, а вже 28 грудня 1999 року втік зі свого монастиря в Тибеті і відправився до Індії, де 5 січня 2000 року Далай-лама виділив йому резиденцію в монастирі Г’ютсо.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Далай-лама і Ург’єн Трінлє

Втеча Ург’єна Трінлє могла бути спланована китайцями для посилення авторитету Кармапи серед буддистів, тим самим зміцнивши його амбіції одноосібного правителя. Тут варто враховувати той факт, що після смерті Далай-лами саме Ург’єн Трінлє міг стати т.в.о. глави Тибету. Влада КНР оголосила, що наступним Далай-ламою стане житель контрольованого Китаєм Тибету. Це йшло врозріз із твердженням самого Далай-лами, який вважає свою майбутню тулку народженою в еміграції. Таким чином, в майбутньому варто очікувати появу відразу двох Далай-лам.

Отже Китай має в своєму розпорядженні відразу півтора важеля впливу – Панчен-ламу і Кармапу, оскільки позиція Кармапи по будь-якому питанню може бути нестабільна і викликати певні сумніви, бо навіть за той час, що він провів в «тісному колі» з Далай-ламою, неможливо однозначно визначити: чи схилили Ург’єна Трінлє в потрібну антикитайську сторону чи ні. Крім того, не можна скидати з рахунків і те, що, за відомостями з різних джерел, Ург’єн Трінлє – психічно неврівноважена людина. Розуміючи це, Далай-лама ще в 2011 році публічно заявив, що тибетський народ має очолити виборна особа. Такою особою згодом став юрист Лобсанг Сенгє.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Олє і Ханна

А тим часом лама Олє Нідал заробив свої статки на внутрішніх протиріччях Карма Каг'ю. Вирішуючи свої власні завдання і переслідує певні інтереси, датчанин зіграв на кулуарних конфліктах азіатів, загостривши їх локальну гризню до відкритого зіткнення на глобальному міжнародному рівні. Непогано для людини, що до знайомства з Буддизмом заробляла гроші на контрабанді золота і гашишу.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю
Молодята Нідал

1 квітня 2007 року в Копенгагені у віці 60 років померла дружина Олє Нідала Ханна. Восени 2014 року Олє Нідал в 73 роки одружився вдруге. Можна лише порадіти за запаморочливу кар'єру цієї людини.

Буддійський картковий будиночок: політичні ігри секти Карма Каг'ю

Іван Лебедєв, © NewsBabr


Модульный диван ЛИВС Корадо-3 – творческий подход к созданию зоны отдыха
 
31 января 2017
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • Храм, якого не було, для єпархії, якої немає?
  • «WikiLeaks»: Саад Харірі просив сирійських «Мусульманських братів» звергнути Асада
  • Олександр Дворкін про саєнтологію та екстремізм
  • Історія дійсно повторюється
  • Кінець світу: 15 років по тому
  •