Родичі здають наркоманів до тоталітарних сект

Родичі здають наркоманів до тоталітарних сектНовосибірська область перебуває на третьому місці в Росії по кількості хворих на наркоманію на 100 тисяч населення. Тільки за офіційними даними, в столиці Сибіру проживають 19 тисяч наркозалежних. Фахівці кажуть, що вирішити проблему можна, якщо ввести кримінальну відповідальність за вживання наркотиків і змусити хворих на наркоманію примусово лікуватися. Родичі наркозалежних не чекають на рішення зверху, а самостійно здають наркоманів до реабілітаційних центрів, де пацієнтів не тільки насильно утримують, але і б'ють.

За словами священика Новосибірської єпархії РПЦ, голови єпархіального реабілітаційного центру, члена робочої групи громадської ради Держнаркоконтролю Росії Олександра Новопашина, проблема розвитку наркоманії безпосередньо пов'язана із становленням суспільства споживання: «Коли нам з екранів телевізорів, зі сторінок газети кажуть: «Бери від життя все», у багатьох молодих людей формується певний погляд на життя. Потрібно подібні рекламні гасла припиняти. Часто існує думка, що наркоманія - проблема неблагополучних сімей, насправді набагато частіше наркозалежними стають матеріально забезпечені люди, які прагнуть спробувати все».

Головний нарколог НСО Равіль Теркулов згоден з отцем Олександром, що профілактика є важливою частиною боротьби з наркоманією: «На жаль, культовою цінністю серед молоді є сьогодні не здоров'я, а успіх. Потрібно формувати у підлітків інші духовно-моральні та культурні цінності».

Соціальна реклама та пропаганда здорового способу життя - одні з найпоширеніших способів профілактики наркоманії. А що робити з величезною армією вже залежних людей? Фахівці зійшлися на думці, що наркоманів треба притягати до кримінальної відповідальності і примусово лікувати.

«Зараз у Росії виникла дивна ситуація: продавців наркотиків притягують до кримінальної відповідальності, а споживачів немає. Але саме наркомани сприяють розвитку цього бізнесу. Тому необхідно запровадити кримінальну відповідальність за вживання наркотичних речовин, а також примусове лікування», - вважає заступник начальника Управління Федеральної служби Російської Федерації з контролю за обігом наркотиків по Новосибірській області Андрій Дмитрієв.

У кримінальному кодексі РФ вже є стаття 73, яка говорить, що суд має право призначити примусове лікування від наркоманії засудженим на умовні терміни. Але такі вироки в Новосибірській області вкрай рідкісні. З майже 3,5 тисяч засуджених у 2010 році новосибірські суди відправили на лікування лише 19 осіб. Причин ігнорування цієї статті кілька. По-перше, суди не знають, куди вони повинні направити лікуватися злочинців - у Новосибірську діє всього один державний реабілітаційний центр, розрахований на 30 осіб. По-друге, суду дуже важко визначити термін лікування.

А направити на примусове лікування в приватний реабілітаційний центр суд не може. Тим більше, що керівники деяких з них самі відбувають умовний термін. Так, місяць тому Новосибірський районний суд виніс обвинувальний вирок у справі глави некомерційного фонду «Новосибірськ проти наркотиків» Альберта Сажина. У його реабілітаційному центрі наркозалежних утримували проти їх волі.

Випадок Альберта Сажина не єдиний у Росії: у жовтні 2010 року Дзержинський районний суд Нижнього Тагілу визнав главу фонду «Місто без наркотиків» Єгора Бичкова винним у викраденні людей і незаконному позбавленні волі. Обидва борця з наркоманією були засуджені умовно і зараз продовжують керувати реабілітаційними центрами.

Отець Олександр Новопашин вважає вирок, винесений Альберту Сажину, занадто м'яким: «Кілька тижнів тому завершилося судове засідання з приводу реабілітаційного центру «Новосибірськ без наркотиків», де насильно утримували людей, наркоманам вибивали зуби за те, що вони мали намір звідти піти. До нас зверталися люди, що постраждали в цьому центрі, на жаль не всі вони виступили на суді, тому що їм погрожували розправою. Я вважаю, що всі установи, де лікують наркозалежних, потрібно контролювати, тому що зараз в області діє безліч псевдореабілітаційних центрів. Коли виходить керівник такого центру і говорить, що його «затягали по судах, а в нього за два місяці 1500 тисячі чоловік зцілилось» - це ж розраховано на наївну людину, яка не розуміє, що вилікувати вдається одиниці наркозалежних».

Проте можливі знущання не лякають родичів, які дзвонять до реабілітаційних центрів в надії, що наркомана заберуть і жити стане легше. «У наш центр телефонують люди і питають: ви наркоманів забираєте? Ми відповідаємо що ні. Але де-то можуть і сказати «так» і насильно відвезти людину. Змучені родичі погоджуються на примусове лікування наркозалежних, однак треба розуміти, що подібні методики не тільки не ефективні, вони згубні. Багато наркоманів, які побували в таких центрах, потім не сприйнятливі до лікування. Два роки тому у нас лікувалося 20 осіб, зараз лише 6 осіб - інших відвезли у примусові заклади», - пояснює керівник реабілітаційного центру «12 кроків у майбутнє» Олексій Кузнєцов.

Фахівці в галузі лікування наркоманії відзначають, що на сьогоднішній день робота реабілітаційних центрів – такий же прибутковий бізнес, як і реалізація наркотиків. Але не тільки заради грошей існують подібні організації, багато тоталітарних сект за допомогою центрів вербують нових адептів. «У наші руки потрапили документи сектантських центрів, де чітко розписано скільки людей прийшло за час відкриття центру, скільки втекло, скільки переведено в інший центр, і скільки насправді пройшло реабілітацію. Поступили на лікування 120 людей, пройшли реабілітацію та повернулися додому одна або дві особи. Всі цифри, якими подібні організації заманюють людей - дуті, тому необхідний найсуворіший контроль силових органів за всіма реабілітаційними центрами», - стверджує Олександр Новопашин.

За словами начальника відділу профілактики УФСКН Росії по НСО Сергія Габрусенко, у Москві вже розробляється система сертифікації реабілітаційних центрів: «Зараз держава прийшла до розуміння, що роботу реабілітаційних центрів необхідно контролювати. Вже створено пакет документів по сертифікації подібних установ. У Москві буде знаходитися координаційна рада, а на територіях створять представництва. Думаю, що до кінця цього року вже почнеться перевірка лікувальних установ для наркозалежних».

До чого призведе сертифікація реабілітаційних центрів поки незрозуміло. Виникають побоювання, що жорсткий контроль за їх діяльністю може призвести до зворотного ефекту - постраждають ті приватні центри, де наркозалежним дійсно допомагають.

«Поки росте кількість недобросовісних організацій, які з'являються, щоб заробити гроші, щоб набрати собі адептів, - соціально значуща діяльність ефективних реабілітаційних центрів дискредитується. Держава запроваджує жорсткі заходи, і в результаті ми можемо втратити сумлінні лікарні, - нарікає співробітник апарату антинаркотичної комісії в НСТ Катерина Ільїна.

У будь-якому випадку, сертифікація центрів - поки лише перспективний напрямок в області лікування наркоманії, також як введення кримінальної відповідальності за прийом заборонених речовин. У відсутності законних заходів, рідні та близькі наркоманів продовжують чинити самосуд, відправляючи наркозалежних на примусове лікування, яке може не тільки не вирішити проблему, але й посилити її.
 
24 апреля 2011
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • Саєнтологи проникли в систему освіти
  • Олександр Дворкін про саєнтологію та екстремізм
  • Експерти: Секта дає щастя, але дуже ненадовго і «з поверненням»
  • Мурманському психологічному центру реабілітації жертв деструктивних культів виповнився рік
  • В Росії батьки-сектанти забороняють переливати кров дитині. Відео
  •