Все про салафізм: чим небезпечна боротьба за «чистий» Іслам?

Арман Кудайбергенов
(публікується зі скороченнями)

Все про салафізм: чим небезпечна боротьба за «чистий» Іслам?Термін «салафізм» історично позначає напрямок в Ісламі, який закликає віруючих орієнтуватися на «праведних предків», «салафів», тобто сподвижників (сахаба) пророка Мухаммада і їх послідовників в наступному поколінні (табіїн). Термін з часом спотворився і на даному етапі це радикально налаштована група послідовників цієї ідеології, які назвалися салафітами та ведуть безкомпромісну війну проти всіх, хто не поділяє їх поглядів, збуджуючи ненависть між народами і культурами. Основною особливістю нинішніх салафітів є крайній буквалізм в тлумаченні ними ісламських джерел - Корану і сунни (приклад пророка Мухаммада). Салафіти відкидають різні нововведення, закликаючи жити за канонами того ісламу, який був за часів пророка Мухаммада і його сподвижників. Вони забороняють паломництво до могил святих, розглядаючи це як поклоніння мертвим. Звернення до пророка вони розглядають як один із проявів ширка (багатобожжя). Більш того, з їх точки зору забороненими вважаються будь-яка музика, театральні вистави і деякі види спорту, існує ще ряд принципових відмінностей салафізму від ханафітської, помірної течії Ісламу.

Нове коло прихильників салафізму формується завдяки «горе-вчителям», які не мають відповідної освіти - вільне коментування Корану і хадисів пророка, фальсифікація їх істинності та об'єктивності відводять слухачів по «хибним коридорам» ісламського віровчення. Ідеологи салафізму професійно психологічно атакують свідомість віруючих. Авторитетні представники даного вчення вступають в своєрідну жорстку суперечку, дискусію, предметом якої є специфічне трактування постулатів Ісламу. Причому у віруючих створюється відчуття, що предмет спору і їх трактування - це справжня істина. Ідеологія салафізму конкретно спроектована на підростаюче покоління всіх суспільств і держав. Молодь в разі її рекрутування до лав салафітів виступатиме продовжувачем і реалізатором ідеології салафізму, кінцевим результатом якого є боротьба ідеологів, яка доходила до відкритих збройних конфліктів з політичною владою світських держав. Історичний екскурс у витоки даної релігійної течії показує, що салафізм у своїй релігійно-правовій формі перестав бути якимось окремим відгалуженням від світової релігії Ісламу. Згідно з дослідженнями багатьох вчених, ідеологія салафізму виходить з доктрини одного з чотирьох сунітських мазхабів - ханбалізму. Як відомо, особливість даного ханбалітського мазхаба полягає в нетерпимості до «біда», тобто нововведень. Йдеться про будь практики, які не санкціоновані Кораном і сунною Пророка. Основне завдання ідеології салафізму, на думку духовних лідерів даної течії, нібито полягає в очищенні релігії ісламу від чужих їй домішок, заснованих на етнічних, культурних та інших особливостях різних мусульманських народів.

Ідеї боротьби за «чистий Іслам» представники салафізму здійснюють не тільки ідеологічно, а й як показують останні події, й збройними конфліктами з державними владами. У сучасному суспільстві представники салафізму починають ідеологічну обробку віруючих з простого призову людей до дотримання п'яти стовпів Ісламу - це віра в єдиного Аллаха і його пророка, п'ятикратний намаз, пост в священний місяць Рамазан, здійснення зякет і паломництва до міст Мекки і Медини. На перший погляд, заклик до виконання цих основних положень ісламського віровчення є закономірним і об'єктивним явищем. Але тут не все так просто, як здається на перший погляд. Варто відзначити, що в сучасний період поширення ідеології салафізму спостерігається практично у всіх регіонах світу, в яких зосереджені анклави мусульманських громад. При цьому важливий момент полягає в тому, що ідеологи салафізму залучають до своїх лав саме молодих людей, що сприяє радикалізації молодої частини населення країни. Короткий екскурс в проблему поширення салафізму показує, що в ряді країн світу він заборонений в судовому порядку, в інших же приймаються програми з протидії його ідеології. Новий ракурс проблеми: обличчя салафізму з кожним роком молодшає. Ареал поширення салафізму розширюється з кожним роком. Найбільш вразливим соціальним шаром стає молодь, схильна до цієї ідеології в силу відсутності життєвого досвіду і освіти.

Для поширення своєї ідеології в молодіжному середовищі салафіти закликають на навчання до закордонних ісламських навчальних центрів, займаються поширенням в соціальних мережах відповідних інформаційних матеріалів. Сьогодні в соціальних мережах розгортається вербувальна робота, в першу чергу серед молоді. Її особливістю є використання релігійного чинника і формування відносин за принципом «духовний лідер - послідовник». В результаті масованої психологічної атаки молоді люди йдуть з домівок, кидаючи батьків і родини, відмовляються дотримуватися традицій і звичаїв свого народу, законодавчим актам своєї країни лише для того, щоб «служити» релігії в своєму специфічному розумінні. Наприклад, в Іспанії безперервно прибувають проповідники і «вчені салафіти» з Йорданії, Єгипту, Кувейту, Саудівської Аравії і Бельгії. Їх місія - вербування нових адептів. Для цього вони практикують виступи перед новонаверненими і послідовниками. Проповіді лідерів салафітських угруповань користуються великим попитом, на їх виступи збираються до двох-трьох тисяч молільників. На думку експертів, такі збори в сукупності з харизматичним проповідником, молодістю прихожан, більшість з яких молоді мусульмани з бідних сімей іммігрантів, що живуть серед щодо благополучного християнського корінного населення, є «ефективним інструментів радикалізації».

Вивчення питання показало, що салафізм увійшов до Іспанії через північ - Каталонію, де найбільша кількість мечетей послідовників салафізму - радикально налаштованих груп, нетерпимих до інших віруючих мусульман. Про присутність в Австрії послідовників салафітскої течії вперше було заявлено в 2013 р., коли в австрійській газеті «Die Presse» була опублікована стаття про салафітські мечеті м. Відня. У ній йдеться про те, що в даних мечетях ведеться збір фінансових коштів на допомогу джихадистам в Сирії. У матеріалі зазначається, що частина парафіян цих мечетей тісно пов'язана з ісламістськими колами Боснії і Герцеговини, а фінансування мечетей здійснюється низкою країн Близького Сходу. У свою чергу, Берлінське відділення Федерального відомства захисту Конституції опублікувало аналіз поточного стану салафітскої громади в столиці Німеччини. За даними організації BfV, салафіти в Німеччині - мережа приблизно з 100 осередків (угруповань) чисельністю від 10 до 80 членів кожна. На чолі осередку стоїть лідер, який користується авторитетом у інших її членів. При цьому BfV не кваліфікує салафізм як войовничий світогляд, хоча вважає, що він створює живильне середовище для радикалізації його прихильників, яких, за оцінками спецслужби, налічується близько 43 тисяч осіб.

Представники мусульманської громади Франції та прем'єр-міністр країни Мануель Вальс закликали до просування ідей основної течії ісламу і до боротьби з радикалізацією молодих мусульман у Франції. У газеті Journal du Dimanche (JDD) звернення до громадян були опубліковані в зв'язку з вбивством священика ісламськими екстремістами. У спільній заяві мусульман, підписаною підприємцями, юристами та науковцями, зазначається: «Ми повинні висловитися, тому що Іслам став суспільною проблемою, і поточна ситуація є неприпустимою». Вони закликали до культурної боротьбі проти радикального ісламізму серед молоді. На їхню думку, вона повинна включати в себе прозоре фінансування мечетей, належну підготовку і зарплату для імамів, а також теологічну роботу». Глава МВС Франції Бернар Казнёв повідомив, що з грудня 2015 року влада країни закрила близько 20 мечетей, в яких проповідувався радикальний Іслам. За словами глави відомства, в країні налічується близько 2500 мечетей і молитовних залів, приблизно в 120 з них проповідується салафізм. В рамках актуалізації проблеми салафізму у Франції планується прийняття практичних заходів, в числі яких створення Центру по дерадікалізаціі мусульман з метою перешкодити місцевим мусульманам вступати в радикальні угруповання. Люди, які, як вважаються, стали на шлях радикалізації, але яких не можна помістити під варту за якимись конкретними кримінальними статтями, за рішенням суду будуть поміщені в Центр по дерадікалізаціі. При цьому центрі буде діяти програма, розрахована на десять місяців. В рамках програми психологи допоможуть молодим людям не лише відійти, але і відмовитися від ідеології радикального Ісламу. Молодь пройде тут спеціальні курси профорієнтації. До 2018 року бюджет Франції на боротьбу з радикалізацією мусульман складе 40 млрд євро.

За останнє десятиліття салафізм зумів систематизувати різні механізми своєї діяльності. В арсеналі їх цілеспрямованого фокуса роботи використання сучасних засобів комунікації, налагоджені маршрути матеріального і військово-технічного постачання. У салафітів визначені джерела фінансування діяльності, яка заснована у традиційній серед терористичних організацій формі різноманітних пожертвувань, неурядових фондів і «ісламських банків». Створені спеціальні бази підготовки бойовиків-салафітів, сформовані склади зброї і т. д. На думку експертів, необхідні комплексні роботи, спрямовані на пропаганду справжніх духовно-моральних цінностей Ісламу з урахуванням традицій та культурних норм. На боротьбу з ідеологією салафізму повинен бути спрямований потенціал експертного та наукового співтовариства, силових структур, молодіжних організацій та НУО.
 
20 октября 2016
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • Спецназ проти сектантів
  • Президентом США може стати сектант
  • Олександр Дворкін про саєнтологію та екстремізм
  • В Росії батьки-сектанти забороняють переливати кров дитині. Відео
  • Два шляхи до зцілення душі людини
  •