«Орегонську народну республіку» створили мормони

«Орегонську народну республіку» створили мормониКонфлікт через земельні права в американському штаті Орегон, що розтягнувся на три тижні, дійшов до своєї кривавої розв'язки: один з протестуючих убитий поліцією, координатор озброєних загарбників парку здався владі. Соцмережі киплять. Частина озброєних прихильників залишається в захопленій адміністративній будівлі Малхірського національного заповідника: вони стверджують, що готові загинути при штурмі. «Бі-бі-сі» намагається зрозуміти й пояснити, чи справедливі жарти про «Орегонську народну республіку», поширені в російському сегменті «Твіттера».

Лідера протесту - 40-річного Амона Банді - і кількох його прихильників затримали у вівторок (26 січня 2015 р. – «УС») за місцевим часом на шосе під час перевірки автомобіля. Потім з'являлися повідомлення про перестрілку в ході арешту. Одна людина, в якої місцеві ЗМІ впізнали 55-річного Роберта «Лавоя» Фінікума, загинула. Наразі 10 протестуючих заарештовані. З них лише одна людина - постійний мешканець Орегона, але не графства Харні. Майже всі загарбники будівлі приїхали з інших штатів і в минулому мали проблеми із законом.

Як все почалося?

Група людей правих поглядів на чолі з братами Амоном і Райаном Банді 2 січня (2015 р. – «УС») зайняла будівлю в місцевому парку дикої природи. Спочатку вони виступили на підтримку Дуайта Хемонда і його сина Стівена, яким було наказано повернутися до в'язниці для відбування покарання. Фермери були засуджені до тюремного ув'язнення в 2012 році за звинуваченням в підпалах федеральних лісових угідь. Вони пояснювали свої дії прагненням зупинити лісову пожежу, яка погрожувала їх володінням. Федеральний суддя постановив, що вирок був недостатньо суворий, і розпорядився повернути Хемондів до в'язниці 4 січня. Цікаво, що обидва палія підкорилися рішенню суду. Крім того, члени їх сім'ї поширили твердження, що брати Банді і їх послідовники ніяк не представляють їхні інтереси.

Правоохоронці в графстві Харні потребували від місцевих жителів не наближатися до забарикадованої території. Поліція Орегону прямо звинуватила групу людей, що зайняли будівлю в місцевому охоронюваному парку, в бажанні підготувати ґрунт для повалення місцевих і федеральних властей. Їхні прихильники мали намір при необхідності залишатися на зайнятої ними землі кілька років і готові застосувати силу, якби поліція спробувала їх вигнати. До 4 січня протестуючі вимагали від влади вивести Малхірський національний заповідник з-під контролю федеральних властей.

У кого шукали порозуміння?

Загарбники намагалися заручитися підтримкою місцевих жителів і індіанців паюте, що проживають неподалік. Однак, як повідомляє телерадіокомпанія Oregon Public Broadcasting, 6 січня на ярмарковій площі центру графства - міста Бернс - у відповідь на питання місцевого шерифа, чи слід протестувальникам виїхати, майже всі присутні підняли руки на знак схвалення. Що до індіанців паюте, то їх старійшини взагалі закликали федеральну владу вивести «ополченців» з території заповідника, стверджуючи, що ті загрожують історичним артефактам племені. 7 січня на прес-конференції губернатор штату Кейт Браун заявила, що с самого початку мирний протест перейшов всі законні кордони. Браун пізніше підкреслила, що захоплення лісництва в національному парку обходиться бюджету штату в 100 тисяч доларів на тиждень.

На другому тижні після захоплення правоохоронці з'ясували, що протестуючі підготували підроблену документацію для залучення представників місцевих і федеральних властей до суду за «зраду», а активіст, що представлявся суддею, не мав ні юридичної освіти, ні відповідної практики. Цікаво, що за 24 дні з моменту захоплення частині заповідника брати Банді не раз виїжджали за межі захопленої ділянки і зустрічалися з орегонськими фермерами. Крім того, Амон Банді особисто навідався в Бернс, однак не знайшов там розуміння: шериф знову закликав його покинути Орегон «по-доброму». Все населення графства Харні – сім тисяч осіб при площі в 26 тисяч квадратних кілометрів. Значну частину округу, як і інших малонаселених територіальних утворень заходу США, складають природні угіддя, які належать федеральному уряду. При цьому, як випливає з відеоблогів із захопленого будинку лісника, члени самопроголошеного ополчення стверджували, що не мають наміру застосовувати зброю ні за яких обставин.

Чим прославилося сімейство Банді?

Історія протистояння сім'ї Банді з Вашингтоном починається в 1993 році: батько Амона і Райана Банді – Клайв (на фото) - через суд вимагав передати права на управління землею від Бюро з управління землями місцевим фермерам. Чоловіка обурювало, що йому доводиться платити за випас худоби на федеральних землях і отримувати дозвіл на їх користування, а інспектори занадто грубо з ним обходилися. Клайв Банді відіграв провідну роль у зіткненнях з владою в невадському графстві Кларк у квітні-травні 2014 року. Тоді блокування вантажівки федерального агентства сімейством Банді і облога садиби фермера правоохоронцями, яка послідувала за цим, обійшлася без жертв. За даними місцевої влади, сімейство заборгувало значну суму за випас худоби на федеральній землі. Згодом Банді-старший відштовхнув від себе багатьох співчуваючих, допустивши расистські висловлювання про «можливу користь рабовласництва». Щодо захоплення Малхірського національного заповідника Клайв висловився більш обережно і чітко відмежувався від синів.

Все сімейство Банді - практикуючі мормони. У загарбників Амона і Райана - ще 12 братів і сестер; тільки у Амона - 46 племінників і племінниць. Особливий колорит діяльності сім'ї додає той факт, що і Клайв і Амон у своїх багатотижневих протистояннях з владою обґрунтовували свої дії «пророцтвами, які прийшли до них згори». Після арешту синів Клайв Банді назвав федеральних агентів «вбивцями». При цьому органи правопорядку підкреслювали, що довго не втручалися в малхірський інцидент, щоб не допустити повторення подій в техаському Уейко, де в 1993 році 82 члена секти «Гілка Давидова» загинули при штурмі зайнятої ними ферми урядовими силами. У США діє ряд об'єднань, що борються за самоврядування землею: багато хто з них, як НКО «Вірні клятві», які підтримали протест Банді, розглядаються ФБР в якості потенційної внутрішньої терористичної загрози.

Що думають про все це в інтернеті?

Амон Банді ще до арешту висловив судження, що його демонізували в соцмережах. В інтернеті, як і в реальному житті, дії чоловіка і правда не викликали загального гарячого схвалення: ще в перший тиждень облоги з'явилися відверто саркастичні хештегі #VanillaISIS [«ВанільнийІДІЛ» - пародія на білого репера Vanilla Ice і заборонене в багатьох країнах світу угруповання «Ісламська держава»], #Yokelharam [«Неотесаний Харам» - натяк на джихадистське угруповання], і #Talibundy [«Талібанді» - суміщені «Талібан» і Банді]. Ще на початку протистояння в Малхірському резерваті в «Твіттері» з'явився фейковий акаунт 40-річного загарбника, який порівняв дії «ополченців» з Розою Паркс - чорношкірої активісткою, що кинула історичний виклик сегрегації пасажирів в автобусах штату Алабама. Після звістки про смерть Фінікума тон коментарів став помітно більш серйозним.

«Мій пріоритет - безпека всіх орегонців і прошарків суспільства. Я прошу всіх набратися терпіння, поки офіційні особи шукають можливість швидкого і мирного вирішення конфлікту», - написала губернатор Орегону Кейт Браун у себе в «Твіттері», отримавши цілу лавину відповідей. Головним чином критика на адресу Браун зводиться до загибелі 55-річного Фінікума при затриманні: багато вимагають відставки губернатора і стверджують, що вбитий був беззбройний. Орегонська поліція не відзначала в своєму повідомленні, чи був озброєний загиблий, який свого часу написав книгу з промовистою назвою «Тільки кров'ю і стражданням: повернути втрачену свободу». Однак є й інші думки. «Один з кращих губернаторів Америки. Пора в'язати цих терористів», - так пише Адам Бер. Саме використання слова «терорист» по відношенню до загарбників Малхірського парку викликало запеклі дебати в соцмережах: багато користувачів стверджували, що оскільки загарбники - білі консерватори, до них не настільки широко застосовувалося це визначення при висвітленні в тих ЗМІ, які не скупляться на використання того ж терміна при описі порушників закону з інших расових і етнічних груп.

Як сприйняла Росія?

Історія, що настільки резонансно відбилася в США і викликала ряд коментарів за кордоном, агукнулася і в Росії: багато хто в Рунеті знайшов схожість в характері захоплення орегонського заповідника з діями озброєних прихильників так званих «Донецької» і «Луганської» народних республік. Деяких росіян також вразило, що загарбники адміністративної будівлі в заказнику регулярно отримували поштою фалоімітатори, переважно, можна припустити, від злостивців. Науковий співробітник Центру вивчення кризового суспільства Олександр Вершинін сказав російській службі «Бі-бі-сі», що для Росії таку історію - наприклад, в заповіднику з самозахопленням території - уявити собі важко.

«У теорії можливо все. Але у нас люди не стільки свої права готові відстоювати, але символічну важливість проблеми. Що у нас може людей підняти [на протест] - це нематеріальні речі. Так було зі скасуванням пільг - все це стосувалося нормальної угоди між владою і суспільством за західними лекалами. Чи можуть питання власності у нас підняти народ на відкрите протистояння з владою - думаю, ні. Те, що там [в Орегоні] виявився мормон, на мій погляд - дуже символічно: для представників пуританських сект, які заселяли США, право власності - ключовий момент», - зазначив історик.

До речі, про річку...

Занятна топоніміка місця, де відбулося протистояння: Малхірський заповідник названий так по річці Малхір (Malheur), чия оригінальна французька назва читається як «малёр» і означає «нещастя». Таке песимістичне ім'я водна артерія отримала у зв'язку з інцидентом з життя канадських мисливців на бобрів на початку XIX століття: ті заготовили шкури пухнастих гризунів на продаж і сховали їх на берегах річки, проте скарб знайшли і привласнили місцеві індіанці. Охоронювану природну територію на берегах річки створили за ініціативою президента США Теодора Рузвельта в 1908 році. У заповіднику також знаходиться однойменне озеро.
Фото: Російська служба «BBC»
 
30 января 2016
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • Ізраїль активізував пошук лідера секти «Шаву Банім» Еліезера Берланда
  • Президентом США може стати сектант
  • «WikiLeaks»: Саад Харірі просив сирійських «Мусульманських братів» звергнути Асада
  • Олександр Дворкін про саєнтологію та екстремізм
  • Кінець світу: 15 років по тому
  •