27-28 травня 2004 року в м. Києві відбулася міжнародна науково-практична конференція «Профілактика психологічного насильства і маніпулювання свідомістю та розвиток критичного мислення в молодіжному середовищі». У її роботі взяли участь психологи, педагоги, філософи, юристи, священнослужителі, а також докторанти, аспіранти та студенти світських і духовних навчальних закладів. Усього було зареєстровано 170 учасників із 8 країн. Робочими мовами були: українська, російська та англійська.
Питання, які порушувалися в ході конференції, стосувалися широкого кола проблем, що стоять перед сучасною молоддю. Були запропоновані практичні шляхи нейтралізації явищ психологічної залежності. Особливу зацікавленість викликали виступи щодо проблематики психологічної безпеки, профілактики психологічного насильства і маніпулювання свідомістю з боку деструктивних і тоталітарних груп (культів), засобів масової комунікації.
Як пленарні засідання, так і секційна робота засвідчили високий рівень підготовки доповідачів та глибоке розуміння ними проблем, що обговорювалися. Під час конференції працювали майстер-класи відомих українських та російських спеціалістів: «Консультування з «реформування мислення» і підхід стратегічної взаємодії» (ведучі - Є.Н. Волков, Нижньогородський державний університет ім. М.І. Лобачевського і Р.О. Прокопишин, Інститут психології Російської академії наук), «Рефлексивно-творчий тренінг професійного самовизначення» (ведучий - І.А. Слободянюк, Київський міський педагогічний університет ім.Б.Д. Грінченка). Було представлено також програму «Профілактика психологічної маніпуляції та контролю свідомості» (ведуча - О.Л. Мерзлякова, громадська організація «Спілка захисту сім’ї та особистості»).
Глибина і різноманітність поставлених на конференції питань вказали на нагальну необхідність систематичного проведення заходів з цієї тематики. Результати конференції і пропозиції, що надійшли в ході її роботи, узагальнено в підсумковому документі і додатку до нього, де надано практичні рекомендації, запропоновано визначення ряду понять, що полегшують діяльність спеціалістів у роботі з тоталітарними і деструктивними групами (культами).
Для ознайомлення з підсумками конференції та виступами її учасників і випускається цей збірник.
До нього також увійшли доповіді, автори яких з об’єктивних причин не змогли бути присутніми на конференції. Матеріали збірника публікуються мовою оригіналу в авторській редакції.