В плані психологічної і патопсихологічної програми вивчення особливостей світосприйняття хворими з діагностованою шизофренією (МКХ-10) при патопсихологічному обстеженні було опитано 43 хворих. Всім їм ставилось одне запитання: «Як Ви уявляєте смерть і що вона для Вас значить?».
Оцінка відповіді проводилась по наступних векторах: 1) емоційному; 2) відношенню до ієрархії цінностей хворого (ступінь значимості); 3) когнітивному (в т. ч. ступеню логічності умовиводу та осмислення); 4) оцінки хворим «посмертного» прогнозу; 5) співставлення з релігійним світосприйняттям хворого.
В результаті обстеження і систематизації були отримані наступні статистичне не достовірні данні: В 95% випадків хворі шизофренією відносяться до своєї смерті спокійно і до певної міри безтурботно. Акцент уваги на цій проблемі і емоційність описання смерті психологом не викликали співзвучної емоційної реакції і ця далеко не рядова подія сприймалась як щось таке належне і навіть не достатньо значиме. В 2 випадках спостерігалась асоціація смерті з «радістю звільнення від Вашого світу» (протиставлення «ворожому» оточенню). В ієрархії цінностей смерть займала одне з останніх місць (оцінювалось поняття «тривале життя»). Хворі не надавали даному поняттю великого значення. Проблема смерті для них не являлась настільки значимою, як для здорових або соматично хворих. Часто (30% випадків) філософська інтерпретація хворими майбутньої смерті носила виражено захисний характер: «продовження життя у вигляді…»; «переселення душі»; «розтікання у Всесвіті» та ін. Релігійні переконання чітко корелювали з «наслідками» смерті у понятті хворого, але часто доповнювались своїми оригінальними інтерпретаціями (по аналогії вчення Сведенборга, Екхарта та ін.).
Зроблено висновок, що свідомі та позасвідомі вербалізовані прояви у хворих шизофренією при оцінці ними проблем смерті можуть бути використані для розуміння внутрішнього світу та переживань пацієнтів.
Публікується за виданням «Психиатрия и религия на стыке тысячелетий». Сборник научных работ Харьковской областной клинической психиатрической больницы № 3 (Сабуровой дачи) и Харьковской медицинской академии последипломного образования / Под общ. ред. П. Т. Петрюка, Р. Б. Брагина. - Харьков, 2006. - Т. 4. - С. 114. «Новости украинской психиатрии»
Значення релігії в ресоціалізації психічно хворих
30.06.2006, Статьи
Психологічний феномен віри при невротичних розладах
07.06.2006, Статьи
На пакистансько-афганському кордоні вбито більше 20 турецьких бойовиків
03.12.2011, Новости
Челябінські медики б'ють на сполох через наростання активності саєнтологів
30.04.2012, Новости
Нет комментариев. Не желаешь оставить первый комментарий?
Перед публикацией, советую ознакомится с правилами!