Волков А.В. «Онтопсихологія Б. Г. Ананьєва і «онтопсихологія» А. Менегетті: мімікрія лженауки в російську освіту»

Одна з ознак лженауки - маскування науковими термінами. Всі «астрологи», «маги», «чаклуни» та іже з ними «діячі телебачення» прагнуть всіма правдами і - в більшості своїй - неправдами присвоїти собі «звання», які належать науковому співтовариству і за сотні років заслужили собі авторитет обивателя. Особливою популярністю користується звання «академік», яке в науковому середовищі є вищим і найбільш почесним. Також «академічність» використовується в назвах шарлатанських установ - наприклад, є така «Громадська організація «Міжнародна академія інформатизації» (www.iiaun.ru), яка три роки тому стала (спробуйте зберегти серйозність) «лауреатом конкурсу «Еліта інформаціологів світу 2005».

Радянський психолог ленінградської наукової школи Борис Герасимович Ананьєв (1907-1972) близько 40 років тому висловив свої міркування про необхідність такої галузі психології, яку він назвав «онтопсихологією». Онтогенез, як відомо, - це еволюція розвитку індивіда. Під онтопсихологією Б. Г. Ананьєв запропонував розуміти розвиток індивіда, розглянутий з урахуванням наступного кроку в розвитку людини - в контексті її особистості, тобто в контексті цілісного життєвого шляху людини в суспільстві. За задумом ученого, онтопсихологія повинна була стати «синтезом генетичних (вікових) і диференційно-психологічних (особистісних) дисциплін». Ще один опис терміна для онтопсихологии у Б. Г. Ананьєва - «цілісний життєвий цикл людини».

Приблизно ж у цей час, в 1970-1973 роках, італієць Антоніо Менегетті (Antonio Meneghetti, 1936 р. н.), що отримав в 1962 році, висловлюючись сучасною мовою, неповну навколобогословську «освіту» бібліотекаря (!) (пізніше сам собі він став приписувати незрозумілий «диплом філософа з психологічним ухилом»), раптом почав безсистемно займатися «психологічною терапією» - робилося це їм за принципом «типа, як я це розумію», причому в якийсь вінегрет змішувалися різні (науково не визнані або ж не досить теоретично обґрунтовані) «психотерапії» типу психоаналізу, гуманістичної і екзистенціальної психології. На його психотерапевтичну «практику» звернули увагу і російські клінічні психологи: ім'я Менегетті, хоч і одним рядком або одним абзацом, але все ж стало іноді з'являтися в радянській, а пізніше - і російської психологічній літературі.

Після розвалу ззовні Радянського Союзу в 1991 році, в країні почався хаос, в наукових інститутах відбувся різкий спад критичності, була усунена наукова сумлінність і контроль з боку держави. Як і в будь-який період соціальних потрясінь, в країні різко зросла кількість психічних відхилень, причому суспільство перестало їх хоч якось контролювати (яскравий приклад «офіційних божевільних» - російські правозахисники і ліберально- демагогічна обамівська адміністрація). Як і в підприємництво, першими «в науку» кинулися шарлатани та інші пройдисвіти (такий стан справ, принаймні, в бізнесі, зберігається в Росії і сьогодні, на кінець першого десятиліття XXI століття).

У результаті всіх цих кризових явищ на руїни радянської науки прийшла нова формація «учених» з великої дороги» - такий термін введений у 2001 році радянським фізиком Едуардом Павловичем Кругляковим, який очолює створену в 1998 році Комісію по боротьбі з лженаукою і фальсифікацією наукових досліджень (www.ras.ru/win/db/show_org.asp?P=.oi-2357.ln-ru) при Російській академії наук (РАН, www.ras.ru). З 2006 року Російська академія наук 2 рази на рік видає «Бюлетень на захист науки» (позначається як «науково-популярне видання»), в анотації його першого випуску зазначено: «Збірник містить статті, рецензії та звернення до Уряду РФ і засобів масової інформації, підготовлені в ході роботи Комісії по боротьбі з лженаукою і фальсифікацією наукових досліджень РАН. Ці матеріали направлені на викриття псевдонаукової і антинаукової діяльності; вони обґрунтовують необхідність збереження і розвитку справжньої науки в нашій країні». Прочитати бюлетень можна:

- www.ras.ru/digest/fdigestlist/bulletin.aspx - на сайті Російської академії наук в картиночному форматі pdf;

- http://lib.rus.ec/a/36569 - в електронній бібліотеці «Лібрусек» (lib.rus.ec) в текстовому форматі.

Подальший розвиток «навчання» «від Менегетті» показав, що ніякого відношення ні до психології, ні до «науці взагалі» цей «напрямок» словоблудства не має (і не мав раніше). Сам «батько-засновник» Антоніо Менегетті щоб уникнути проблем із законом не називає свою діяльність науковою, ніяких наукових публікацій він не має, ні в яких наукових установах ніколи не працював.

Проте, Менегетті зумів вкоренитися в навколонауковій спільноті: Клондайком для нього стала Росія, а конкретно - найстаріший в країні (1819 рік) і один з найавторитетніших Санкт-Петербурзький державний університет (www.spbu.ru), на факультеті психології (1965/1966, www.psy.pu.ru) якого в 1998 році була створена спеціалізація «Онтопсихологія», а в 2004 році створена окрема кафедра онтопсихології (www.psy.pu.ru/index.php?n=44). В умах вітчизняних діячів науки відбулося жахливе змішання, ототожнення «онтопсихології А. Менегетті» і «онтопсихології Б. Г. Ананьєва», тоді як дві ці «онтопсихології» є одна для одної омонімами (як «лук, який ріпчастий», і «лук, що зі стрілами» ), хоча формально утворені від одних і тих же коренів. «Онтопсихологія А. Менегетті» має до «онтопсихології Б. Г. Ананьєва» зокрема, психології взагалі і науки як такої таке ж відношення, як «Громадська організація «Російська академія природничих наук» (www.raen.ru) до Російської академії наук (www.ran.ru). До речі, подібна криза існує і в архітектурі: багато сучасних «дизайнерів» вважають, що «архітектурний проект» - це роздрукована на кольоровому принтері картинка фантастичного зовнішнього фасаду будівлі, тоді як архітектурний проект передбачає креслення мало не кожного квадратного сантиметра площ усіх поверхів і навіть економічний розрахунок проведення інженерних комунікацій і зведення будівлі.

Як вже було сказано, особливо великі коріння паразитичний бур'ян від Менегетті пустив саме в Росії (а також у Бразилії, Німеччини, Латвії і на батьківщині в Італії) - примітно, що ні в італійській (it.wikipedia.org), ні в англомовній Вікіпедії (en.wikipedia.org) про нього немає ні слова, тоді як у російській (ru.wikipedia.org) йому і його онтопсихології присвячена досить велика стаття (яка створена в липні 2008 року). При всій умовності відомостей, що розміщуються у Вікіпедії на умовах «відмови від відповідальності» за їх достовірність, найчастіше вони є єдиною більш-менш структурованою інформацією, доступною з того чи іншого питання. Стаття «Антоніо Менегетті» складена явно адептом онтопсихології і переслідує мету просувати це «не зрозуміло що», тоді як стаття «Онтопсихологія» відображає порівняно об'єктивний стан справ.

Витяги зі статті «Онтопсихологія» в російській Вікіпедії:

«Онтопсихологія - релігійно-філософське вчення італійського автора Антоніо Менегетті. Менегетті, за його словами, ніколи не подумував про створення нової науки. Офіційно онтопсихологічна школа була заснована в 1970 р. Сьогодні «Міжнародна асоціація онтопсихології», в числі більш ніж 2000 неурядових організацій, володіє спеціальним консультативним статусом при Економічній і Соціальній раді ООН. Онтопсихологія, на думку її творця, досліджує першопричину, від якої бере початок існування людини і до якої людини немає: це початок, що визначає буття чи небуття. Онтопсихологія використовує всі способи прочитання реальності і бере до уваги всі науки, що займаються аналізом людської феноменології. Онтопсихологія претендує на те, що виявила три аспекти реальності, які є ключовими для розуміння людського існування. Саме на даних явищах ґрунтується теорія і практика онтопсихології: 2) семантичне поле (під цим узятим з лінгвістики терміном мається на увазі базова комунікація, яку життя використовує між своїми індивідуаціями). Критики онтопсихології стверджують, що вона є альтернативою релігійної секти, є маса постраждалих в психосоціальному плані, в багатьох країнах переслідується законом. Являє собою зважену суміш з діанетики Хаббарда змішаною з уфологією. Часті випадки суїциду. Доктор Сюзен Блекмор вважає, що онтопсихологія - це мішанина з перекручених частин меметики і популярної психології. У 1998 р. міністерство внутрішніх справ Італії внесло «Асоціацію онтопсихології», поряд з саєнтологією, до списку небезпечних сект. Італійський «Центр з вивчення нових релігій «CESNUR» включив цю організацію в енциклопедію «Релігії в Італії». У Бразилії онтопсихологія не визнана Федеральною радою з психології, внаслідок чого, онтопсихологічна практика є незаконною, а ряд бразильських вчених називають її «псевдонаукою».

Ще цитата: «Ідеологія онтопсихології комбінує біблійні мотиви з уфологією, психологією і окультизмом».

В цілому, діяльність Менегетті - це шахрайство міжнародного авантюриста, єдина мета якого - «чотириста способів відбирання грошей» у населення, ось деякі з них:

- Пограбування цивільного населення через секти (різні побори і оплата всіляких «курсів» по «підвищенню ступеня»). Стверджується, що все погане в світі - мало не від інопланетян, а також, що сім'я, близькі та друзі забирають сили та енергію, не дають розкрити своє справжнє природне призначення - загалом, проповідується ізоляціонізм і підпорядкованість золотому тельцю, реальна мета всього цього - змусити людину заробляти якомога більше заради все нових і нових «курсів» і «ступенів», вартість яких по мірі «просування» збільшується в геометричній прогресії. Анатолій Глен в латвійському мережевому «виданні журналістських розслідувань» «Kompromat.lv» 11.09.2007 в замітці «Професор», який руйнує психіку?» (www.kompromat.lv/item.php?docid=readn&id=3625) звертає увагу на таку обставину: «На своїй сторінці в інтернеті «Школа під Єлгавою» представляє його як Antonio: www.foil.lv, а в держустановах він представляється вже Tonino. Причому, і на самої італійській мові професор значиться як Antonio Meneghetti (див., напр., www.foil.it/foil.php?x=pubcat). Здавалося б, нісенітниця, але в разі судових позовів подібні деталі можуть стати вирішальними». А на досить великому сайті «Ontopsychology: critical page» onto.provocation.net, на якому на 4-х мовах (російської немає) збирається викривальна інформація про Менегетті, вказується (переклад знайдений в мережі): «Одна зі стратегій онтопсихологічної секти - безперервно відкривати і закривати різні організації та офіси, змінюючи їх назви та назви теоретичних ідей, тим самим уникаючи переслідувань за законом». У Бразилії існує співтовариство з вельми промовистою назвою «Асоціація жертв онтопсихології», яке з 2002 по 2008 рік вело сайт «Онтопсихологія - це злочин» («Ontopsicologia e crime», www.ontopsicologia.com.br);

- Паразитування в бізнес-середовищі (на бізнесі). Створення «навчання», яке вбудовується в курси «менеджерів ділового адміністрування» (МБА, MBA, master of business administration), а іноді і підміняє їх (так званий «онтоменеджмент») - наприклад, в «Урало-Сибірському інституті бізнесу» (www.ursib.com). Власний проект Менегетті, заснований на демагогії і мусуванні слова «лідер», називається «Міждисциплінарне онтопсихологічне формування лідера» (ФОІЛ, іт. FOIL - Formazione Ontopsicologica Interdisciplinare Leaderistica, www.foil.it), в Росії він стартував в 2001 році під назвою «Консалтингова група «ФОІЛ» (www.foil.com.ru), яка обіцяє «розкрити глибинні психологічні причини будь-яких процесів, взаємозв'язків і рішень у бізнесі». У березні 2009 р. російський «ФОІЛ» шукав собі «керівника відділу бухобліку та аудиту» із зарплатою «від 75 тис. рублів» (тобто від 2250 доларів). Також проводяться «конгреси з бізнес-інтуїції» (а чому, не побачення з ядерної хімії?);

- Відкриття видавництв, які мають «ексклюзивне право» друкувати «труди» Менегетті. У Росії це видавництво «Онтопсихологія» (www.books.onto.ru) з представництвами в Москві і в Санкт-Петербурзі. Під приводом «ексклюзивності» ціни зашкалюють: на березень 2009 року ціна «друкарської праці» доходить до 3 тисяч рублів, тобто 90 доларів, що невиправдано велика сума (простіше кажучи, шалені гроші) навіть для нібито благополучного закордону (Європи, США). Якщо ви хочете почитати що-небудь на тему «жінка: секс, влада, благодать», «практичної філософії» або, навпаки, «метафізики психотерапії» - вам прямий шлях у видавництво «книг» Менегетті;

- Відкриття в 2006 році бутиків одягу «від Менегетті» у Москві, Єкатеринбурзі, в тому числі і на Україні (у Києві): чоловіча сорочка коштує 400-500 євро (тобто 540-680 доларів, 18000-22500 рублів), пальто - 1500-2000 євро (тобто 2000-2700 доларів, 68000-90000 рублів);

- Торгівля картинами, написаними «великим і жахливим», а також архімегасупер-пупер-геніальним Менегетті. Ось свідчення одного з щасливчиків, що їх узрів: «Абстрактне нагромадження на полотнах широкими жестами розкиданих ліній і плям маслом» (цит. за: Афіноген Акіншин «Адепти Менегетті провели тусовку... в «Будинку Москви» [м. Рига, Латвія]», стаття 15.10.2007 в латвійському мережевому «виданні журналістських розслідувань» «Kompromat.lv»: www.kompromat.lv/item.php?docid=readn&id=3708). Крім картин («живопису»), Менегетті торгує керамікою, скульптурою, предметами інтер'єру (у тому числі, і стільцями ), ароматизаторами, «оригінальними калькуляторами», «годинниками наручними зі швейцарським механізмом і репродукціями картин А. Менегетті» за 15 тис. рублів (тобто 500 доларів), та іншою безглуздою мішурою - проект називається «Онто-арт», чи то пак «онтопсихологічним мистецтвом» («OntoArte», www.ontoarte.ru), в Росії він оббирає невігласів з 2004 року, в Італії - з 70-х років XX століття;

Не знайомі з реаліями Заходу, з його розвиненою індустрією лженаук і шарлатанів різних мастей (перейнявши «західні «цінності», Росія має тепер все це мракобісся у себе), корифеї радянської психології Б. Г. Ананьєв, Ю. М. Забродін, А. А. Крилов, Б. Ф. Ломов 30-40 років тому мали необережність зустрічатися з Менегетті - і ось вже майже півстоліття шахрай Менегетті козиряє цим, а російські вчені, як малі діти, беззастережно довіряють авторитету цих учених, не бачачи, що вимовляє їх злочинець, за яким ридма ридає в'язниця декількох держав.

Менегетті, цей новоявлений земляк графа Каліостро, зумів причарувати не тільки Санкт-Петербурзький університет, де працювали Забродін, Крилов і Ломов, а й «Державний університет «Вища школа економіки» (ДУ-ВШЕ, www.hse.ru), в якому на факультеті психології на кафедрі психології особистості доктор психологічних наук Олександр Борисович Орлов читає курс за вибором «Онтопсихологія і онтотерапія», забиваючи непотрібною інформацією голови російських студентів і, без сумніву, негативно впливаючи на їх особистості і наукові погляди.

Доходило до смішного: навіть офіційний орган Уряду Росії - «Російська газета» (www.rg.ru), заснована в 1990 році, у 2000 році приділила Менегетті увагу: зокрема, було надруковано статтю Юлії Малахової «Матриця визначає долю?» (www.rg.ru/anons/arc_2000/0602/hit.htm).

Загалом, перераховувати «заслуги» Менегетті можна до нескінченності, як і різноманітні «титули», що регулярно вигадуються їм, але нас цікавить інше - на початку XXI століття в Росії стали плодитися різноманітні «онтопсихологічні» центри, які пропонують свою допомогу у вихованні дітей.

Для початку слід дати інформацію, як сам Менегетті уявляє собі роль матері - ось як переказала слова жінка, чоловік якої відвідував «курси» Менегетті: «Жінки народжують дітей від ліні», «жінки прикриваються дитиною», «дитині достатньо 15 хвилин на день для спілкування з батьками, і то, тільки якщо батько в хорошому настрої» і т. д.». А ось цитати з тоненькою брошурки лекцій Менегетті «Онтопсихологічна педагогіка» (переклад Дмитра Петрова, адепта Менегетті, www.sbor.net/~daos/biblio/ontoped.html): «Жінка не запрограмована природою настільки, щоб неминуче стати матір'ю. Пара не потребує шлюбу, він потрібен лише для забезпечення соціальної гарантії дітям. Успішно самореалізуватися здатні тільки діти, які виросли в атмосфері здорового егоїзму. Людина - це народження життя. Ми є продуктами життя, яке пізнає себе, і ми залишаємося за його межами, тому що ігноруємо те, що закладено в нас», - та інша ахінея малоосвіченого негідника. Ще «витяг з праць професора А. Менегетті по онтопсихологічної педагогіці»: «Кінцевою метою [онтопсихологічної] педагогіки є сприяння процесу розвитку дитини через функціональне посилення імпульсу її онто Ін-се, а значить, забезпечення її історичного аутоктіза як втілення духу». Загалом, мракобісся, яке, проникаючи в освіту і терапію, стає злочином.

Ознакою таких «центрів», крім самої вказівки «онтопсихологічний», є апеляція до душі і бога. У радянській психології, до якої можна ставитися як завгодно, але тільки не без поваги і неуцтва, зокрема, справедливо вказувалося, що психологія відразу закінчується там, де з'являється слово «душа» - як тільки заявляється, що цей напрямок психології «вивчає душу», цей напрямок перестає бути психологією. Аналогічно справа обстоїть і з різними «православними психологіями» та іншими, що апелюють до бога.

Заглянемо на сайти перших-ліпших «онтопсихологічних» «організацій»:

- www.trialog.ru, «центр психологічного консультування» «тріалог», в якому, до речі, працює вже згадуваний раніше А. Б. Орлов. На головних сторінках сайту - суцільні «бого-маніфести», цитати, видерті з Віктора Франкла: «Коли ви говорите з собою найбільш щиро і в повній самоті, той, до кого ви звертаєтеся, по справедливості може бути названий богом», «...бог - партнер у ваших найбільш інтимних розмовах з самим собою» і все в тому ж дусі;

- www.onto.ru, «Слов'янська асоціація онтопсихології» (САО, з 1996 року) - вже в назві бачимо аналог «грузинської математики»;

- www.ontosano.ru, «Центр нової педагогіки для батьків «OntoSano». Засновник центру Лідія Сергіївна Дубровських - «практикуючий психолог з 15-річним досвідом індивідуальних консультацій, акушер-гінеколог з 18-річним стажем», вона є «автором унікальних програм» типу «Як працювати з тілом, щоб відкрити інтуїцію»;

- www.ontopsyholog.ru, «Приватний психологічний центр «Онто» з вивіскою-слоганом «Простір душі». Є й клінічні роз'яснення: «На відміну від інших психологічних шкіл онтопсихологія розглядає простір душі як всеосяжну субстанцію, що дозволяє вирішувати всі проблеми людини без винятку. Терапевтичний ефект досягається не тільки за рахунок реконструювання структури несвідомого [у] пацієнта в ході тренінгів чи консультацій, але і за рахунок безпосередньої участі Душі онтотерапевта в процесі відновлення позитивних начал простору Душі пацієнта. Тобто, здійснюється пряма допомога Душі Душею». На сайті також розміщений шизофренічний віршик: «Я Сонце! Я горю і свічуся! // Я Сонце! Я встаю і сідаю! // Я Сонце! Я лечу високо! // Я Сонце! І мій ключ глибоко» (чи не ключ запалювання мається на увазі – все ж таки сонце?). «Психологи» центру, крім звичайної освіти, мають ще й «альтернативну» (як тут, за аналогією, не згадати маргіналів в США, які потворність пропонують вважати «альтернативною красою», даунів і інших розумово неповноцінних - «альтернативно обдарованими» і т. д. і т. п.).

Якщо резюмувати, небагато - для кращого запам'ятовування - каламбурячи, то «Менегетті - це менінгіт для психології».

Російські психологи і педагоги не повинні ні в якому разі плутати наукову онтопсихологію Б. Г. Ананьєва (яка, на жаль, була тільки позначена в 70-х роках XX століття, але за минулі з тих пір 40 років так і не отримала хоч якого-то розвитку) і лженаукову «онтопсихологію Менегетті».
 
3 сентября 2010
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • Амвони чорного піару
  • Релігія в Росії: віруючі шукають "швидкого порятунку"
  • Олександр Дворкін про саєнтологію та екстремізм
  • В Узбекистані припинена діяльність секти «Вчення Григорія Грабового»
  • Передмова
  •