Хто культивує сектантів у Росії

Хто культивує сектантів у РосіїПравославні фахівці з деструктивних сект стурбовані небувалою активізацією в Росії неорелігійних псевдохристиянських структур, а також традиційних сект. П'ятидесятники, мормони, свідки Ієгови, а також організації, що поєднують нові навколорелігійні вчення, - всі вони приєднались до неоголошеного змагання із втягування у свої структури якомога більшого числа росіян. І треба визнати, що без свіжого поповнення аж ніяк не залишаються.

Справка: Активізація сект спостерігається й в Україні. За даними Служби безпеки України, помічено багато нових організацій, релігійні практики яких містять деструктивні елементи. СБУ вважає, що фактором, який сприяє поширенню деструктивних тоталітарних культів, є обумовлена пробілами в законодавстві відсутність координації між правоохоронними органами при виявленні, попередженні й недопущенні негативних проявів у релігійній сфері.

Хвороба, як відомо, чіпляється до ослабленого організму. Підірваний соціальними й економічними негараздами моральний стан людини уразливий для психологічної обробки. Людям, спантеличеним мінливими життєвими орієнтирами, сектанти нібито простягають руку допомоги, пропонуючи спільно протистояти труднощам у колективі однодумців. Російській людині властиве почуття спільності, колективізму, так що апелювати до нього неважко. Однак той, хто піддався на вмовляння, не усвідомлює, що насправді в апологетів будь-якої секти, особливо тоталітарної, принципи колективізму перекручені. У секті не підтримують індивіда, а навпаки, жорстко, рішуче або поволі, м'яко придушують особистість. Світогляд перетвореного звужується до сліпої готовності підкорятися чужій волі.

Принцип вербування єговістів: приголомшити співрозмовників і заробити дивіденди

Одна із сект, вербування в яку доведене до досконалості, - «Товариство Сторожової вежі», або, як ще називають себе сектанти, свідки Ієгови, «брати» і «сестри». Найбільш вражаюче в діяльності цієї секти - те, що її члени, нібито додержуючись в повсякденному житті духу й слову Біблії, насправді із перших днів служіння поринають в атмосферу дозволеного обману. Неправдою в секті просочене все: від «навчання» до наставлянь старійшин по вербуванню нових сектантів. Демагогія й відвертий наклеп на державу й православну церкву в останні рік-півтора придбали характер довгострокової стратегії свідків Ієгови. Начебто керівництво цієї міжнародної секти, натренувавши своїх підопічних, раптом спустило їх з повідця й, указавши убік Росії, скомандувало: «Фас!».

Алі до цього мі ще повернемося.

Вербуючи прихильників, єговісти (так їх прозвали в народі) запускають першу неправду, запевняючи, що «церква» свідків Ієгови - чи не одна із найстарших, тому що-де утворена ще в біблійні часи. На доказ вони розкривають Біблію й указують на словосполучення «свідки Ієгови», що насправді згадується в іншому контексті. Якщо перша неправда засвоєна людиною, яку вербують, сектанти розуміють, що він слабко знаком з першоджерелом, а тому можна продовжувати морочити йому голову. При цьому вони анітрохи не ображаються на слово «секта», обеззброюючи співрозмовника наступною неправдою: нібито «секта» у перекладі з давньогрецької означає «церква» - що ж поганого в церкві? Зніяковілість їм тільки на руку: йдемо далі в збагненні «правди»!

Мало кому спадає на думку заглянути в словник, щоб переконатися: латинське «secta» перекладається як «школа, навчання», а в сучасній мові означає «релігійну громаду, що відпала від пануючої церкви». Алі й піймані за язика єговісти вивернуться, як вуж в долоні: «Школа? Ну, так, мі вивчаємо Біблію, виходить, мі - школа!».

Взагалі процес вербування в єговістів нагадує епізод з повісті С.Довлатова «Заповідник»: приголомшити співрозмовників і на цьому заробити дивіденди. Запійний гід у Пушкінських Горах, понизивши голос, пропонував екскурсантам: «Зберіть по 30 копійок. Я вкажу вам справжню могилу Пушкіна, яку більшовики приховують від народу!». Тільки мі й більше ніхто, запевняють єговісти, осягли, чому насправді вчить Біблія, а вчить вона зовсім не тому, що звичайно думають люди або говорять священнослужителі.

Дивно, що осягли так пізно. Адже «Товариство Сторожової вежі» (спочатку називалося «Товариством вивчення Біблії») було засновано Чарльзом Тейзом Раселом у позаминулому столітті, так що йому немає й 200 років. Однак за цей час керівництво секти, яке вже змінилось багато разів (штаб-квартира перебуває в США), встигло неодноразово оголосити прихід кінця світу, вилучити з Біблії невигідні для єговістів шматки й в 1932 році відмовитися від віри в розп'яття Христа на хресті. Крім того, єговісти заперечують божественність Ісуса, а інших християн звинувачують у тім, що вони за наущенням диявола не промовляють справжнє ім'я Бога - Ієгова. Тобто, звичайне сектантське трактування давнього вчення на свій лад. Не заслуговували б єговісти стільки уваги, якби не одна обставина. Із смиренних «школярів» зі Святим Писанням у сумці вони якось непомітно перетворилися у вміло підготовлених пропагандистів, які діють так, немов ведуть підривну агітаційну роботу в тилу ворога. Не більше й не менше.

Свідки Ієгови перебувають в опозиції до будь-якої релігії

Свідки Ієгови перебувають в опозиції до будь-якої релігії взагалі. Однак у жодному буклеті єговістів їхня секта прямо не протиставляється іншим конфесіям.

У Росії вона не заборонена, тут єговісти почувають собі як риба у воді. Одного разу громаду намагалися закрити. В 2001 році один із судів Москви не задовольнив позов окружної прокуратури про ліквідацію московської релігійної громади «Свідки Ієгови». Пред'явлені прокуратурою звинувачення - розпалення релігійної ворожнечі, руйнування батьківщин, спонукання до відмови від виконання громадянського обов'язку, небезпека для життя рядових громадян - довести в суді було надзвичайно складно при всієї їх, здавалося б, очевидності. Юридичною перемогою сектанти пишаються: громада здолала державу, яку вона не визнає зовсім. Із цього моменту або трохи пізніше почалися безпрецедентні нападки на Російську православну церкву. Схоже, хтось із центрального керівництва організації єговістів задався метою повести парафіян із православних храмів.

В усних вербувальних бесідах «брати» і «сестри» все частіше приділяють увагу відношенню РПЦ до подій у світі й у країні. Розмова переходить в це русло, як тільки їхній співрозмовник з гордістю заявить: я хрещений у православ'ї й відвідую православний храм. Агітатори немов чекають цього зізнання. Розкривають Біблію й сиплють цитатами, які нібито доводять, що й храм, і його священнослужителі - від лукавого. Храми нібито побудував диявол, оскільки він зараз царює на землі.

Сектанти паразитують на утримуванні рідних

По доскональному знанню Біблії зі свідками Ієгови більшість наших громадян навряд чи зрівняється. Спеціально навчені старійшини секти натаскують підопічних на цитати, підібрані до кожної з декількох «магістральних» тем для вербувальної бесіди. І вимагають: якщо розмова піде убік від теми, наполегливо до неї вертайтеся, щоб мати можливість посилатися на поцятковану позначками Біблію. При цьому необхідно підкреслювати, що це - не думка громади, а фрагмент Священного Писання.

Прийом примітивний, розрахований на слабке знайомство з першоджерелом, однак нерідко спрацьовує. Самий виверткий дипломат США Генрі Кісінджер, говорячи про мистецтво полеміки, так наставляв у своїх мемуарах: «Навмання підібраними цитатами можна довести все що завгодно».

Про те, що в Москві діють правила, які забороняють приставати до перехожих, сектанти прекрасно інформовані, але у відповідь на нагадування заявляють, що будуть навіть ради, якщо влади застосують до них репресивні міри. Мов, страждання за віру приємні Всевишньому, а Він вже нас один раз відстояв.

Ці «великомученики» не займаються подвижницьким трудом на відміну від, скажемо, активістів служб милосердя при місцевих православних храмах. Деякі з єговістів полишили роботу, щоб більше часу приділяти агітації й вербуванню, і живуть на утримуванні рідних. Іншим, тім, хто прийшов у секту після того, як роботу втратив через кризу, перебування у товаристві зразково доброзичливих «братів і сестер», постійна присутність на зборах, багатогодинне служіння на панелі дають ілюзію стабільності й затребуваності.

Промивання мозків на зборах громад поставлені настільки професійно, що люди, які потрапили до секти, не усвідомлюють, що вони фактично рекрутовані у величезну армію, яка бореться проти їх же Батьківщини на невидимому псевдорелігійному фронті.

«Брати» і «сестри» виконують завдання: дискредитувати Російську православну церкву

Різниця в тлумаченні окремих положень Біблії свідками Ієгови й християнами вже не принципова для єговістів. Пролунав наказ «Гаси попів!» - і десятки тисяч «братів» і «сестер» вийшли на вулиці з новим завданням: усіляко дискредитувати Російську православну церкву в бесідах з перехожими. На «навчальних» заняттях членам громади пропонується втолковувати співрозмовникам, що російське духівництво нібито живе своїми турботами в прагненні до невтримного збагачення, що споживи простого населення Росії їх не хвилюють, що, мов, священнослужителі загрузли в корисливості й розпусті, а це говорить тільки про одне: Православна церква перебуває під владою диявола. Не випадково тепер приводом для зав'язування вуличних бесід стають фрази начебто «Як ви думаєте, новий Патріарх може щось поміняти в православній церкві?». И далі - цебер бруду на російське Православ'я.

Точно так саме підривається віра в російську державу, у її здатність протистояти кризі, зовнішнім ворогам. Тобто пластинка 200-літнього заокеанського грамофона явно змінилася: замість традиційних для єговістів обіцянок життя після смерті поширюється заклик до аполітичності, недовіри до влади й духовних наставників росіян.

Американський «Корпус миру» давно здобув славу «даху» для агентів ЦРУ

Ні для кого не є таємницею, що американські відомства, відповідальні за національну безпеку, не тільки тримають під контролем неурядові організації США, які здійснюють волонтерську й іншу допомогу жителям інших країн, але й самі створюють такої організації. Приміром, знаменитий американський «Корпус миру», який поєднує добровольців, готових працювати в нерозвинених країнах, вже давно здобув славу «даху» для агентів ЦРУ. Під прикриттям гуманітарного проекту легше проникнути туди, куди дипломатам і військовим вхід закритий.

Наївно думати, що розвідувальні служби США з міркувань дотримання конституційного права на свободу совісті обходять стороною релігійні організації. Тім більше - такі великі й численні, як свідки Ієгови, що нараховують понад 6 мільйонів членів у громадах по усьому світі, в т.ч. у Росії.

Якщо вдуматися, розгалужена секта, яка має стійкий зв'язок із закордонним керівництвом, яка не заборонена владою, але зуміла проникнути буквально в усі соціальних верстви населення, у багато регіонів, включаючи так звані закриті міста, могла б викликати величезний інтерес як постійне джерело інформації. Сектанти самі фільтрують людей, чий соціальний статус понизився в результаті кризи, скривджених, зневірених. Однак звільнена з оборонного підприємства людина може викликати інтерес не тільки у єговістів.

Хто повинен вирішувати проблему тоталітарної секти

У Росії на очах влади й громадськості вже тривалий час діє розгалужена псевдорелігійна організація деструктивного толку, яка має ознаки тоталітарної секти, що пропагує хаос і невір'я в офіційні структури, все більш активно зводить наклепи на державні інститути й замахується на традиційні російські духовні підвалини. Не виключено, що вона служить провідником чужих ідей, спрямованих на руйнування єдності нації. Із правом на реалізацію свободи віросповідання ця діяльність не має нічого спільного. Більш того, розпалення міжрелігійної ворожнечі в Росії заборонено законом.

Тоді чого мі чекаємо?
Ігор Зайцев, портал «КМ.RU»
 
21 июля 2009
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • В Азербайджані затримані «Свідки Ієгови»
  • Росія. Рязанський Центр протидії екстремізму вилучив у сектантів заборонену літературу
  • Історія дійсно повторюється
  • Росія. У Петропавловську-Камчатському «Залу Царств» не буде
  • В Росії батьки-сектанти забороняють переливати кров дитині. Відео
  •