Передмова

27-28 травня 2004 року в м. Києві відбулася міжнародна науково-практична конференція «Профілактика психологічного насильства і маніпулювання свідомістю та розвиток критичного мислення в молодіжному середовищі». У її роботі взяли участь психологи, педагоги, філософи, юристи, священнослужителі, а також докторанти, аспіранти та студенти світських і духовних навчальних закладів. Усього було зареєстровано 170 учасників із 8 країн. Робочими мовами були: українська, російська та англійська.

Питання, які порушувалися в ході конференції, стосувалися широкого кола проблем, що стоять перед сучасною молоддю. Були запропоновані практичні шляхи нейтралізації явищ психологічної залежності. Особливу зацікавленість викликали виступи щодо проблематики психологічної безпеки, профілактики психологічного насильства і маніпулювання свідомістю з боку деструктивних і тоталітарних груп (культів), засобів масової комунікації.

Як пленарні засідання, так і секційна робота засвідчили високий рівень підготовки доповідачів та глибоке розуміння ними проблем, що обговорювалися. Під час конференції працювали майстер-класи відомих українських та російських спеціалістів: «Консультування з «реформування мислення» і підхід стратегічної взаємодії» (ведучі - Є.Н. Волков, Нижньогородський державний університет ім. М.І. Лобачевського і Р.О. Прокопишин, Інститут психології Російської академії наук), «Рефлексивно-творчий тренінг професійного самовизначення» (ведучий - І.А. Слободянюк, Київський міський педагогічний університет ім.Б.Д. Грінченка). Було представлено також програму «Профілактика психологічної маніпуляції та контролю свідомості» (ведуча - О.Л. Мерзлякова, громадська організація «Спілка захисту сім’ї та особистості»).

Глибина і різноманітність поставлених на конференції питань вказали на нагальну необхідність систематичного проведення заходів з цієї тематики. Результати конференції і пропозиції, що надійшли в ході її роботи, узагальнено в підсумковому документі і додатку до нього, де надано практичні рекомендації, запропоновано визначення ряду понять, що полегшують діяльність спеціалістів у роботі з тоталітарними і деструктивними групами (культами).

Для ознайомлення з підсумками конференції та виступами її учасників і випускається цей збірник.

До нього також увійшли доповіді, автори яких з об’єктивних причин не змогли бути присутніми на конференції. Матеріали збірника публікуються мовою оригіналу в авторській редакції.

Повернутися до збірника матеріалів міжнародної науково-практичної конференції «Профілактика психологічного насильства і маніпулювання свідомістю та розвиток критичного мислення в молодіжному середовищі»
 
2 января 2009
 

ПОХОЖИЕ НОВОСТИ

  • Губернатор Уляновської області Росії Сергій Морозов пропонує дати законодавче визначення сектам
  • Зміна механізмів психологічного захисту під впливом фільму із елементами насилля
  • Личностное развитие и рост как необходимое и достаточное условие профилактики насилия над личностью и манипулирования сознанием
  • Тренінг професійного самовизначення як засіб розвитку критичного мислення і адаптації студентів-першокурсників до умов навчання у вищому навчальному закладі
  • Профілактика психологічного насильства і маніпулювання свідомістю та розвиток критичного мислення в молодіжному середовищі
  •